Начало » България » Три златни медала за младите ни шахматисти

Три златни медала за младите ни шахматисти

• bobi
  • 09 авг. 2019
  •  Коментарите са изключени за Три златни медала за младите ни шахматисти
Три шампионски титли спечелиха младите български шахматисти от Първенството на Европейския съюз в Мюрек, Австрия. Емил Узунов, Йоана Кръстева и Ефим Кан спечелиха златните медали в своите възрастови групи.
Състезанието се проведе от 31 юли до 8 август 2019 г. в 4 възрастови групи – до 8, 10, 12 и 14 години. В надпреварата взеха участие общо 9 състезателя от България.
Емил Узунов (ШК „Ан Пасан“, София) завоюва титла и златен медал в групата на момчетата до 8 г. Той спечели 8 партии и записа едно реми. Така с актив от 8.5 т. от 9 възможни Емил е първи в групата си, като вторият е на точка и половина след него. Румен Мързаков (ШК „Варна“, Варна) се класира на трето място в същата възрастова група и спечели бронзов медал за България.
При момичетата до 10 г. Йоана Кръстева (ШК „Елит“, София) спечели златно отличие. С шестте си победи от 9-те изиграни партии Йоана завоюва титла и златен медал и дели 3-4 място в генералното класиране при момчетата.Титла и изключителен успех от 7,5 т. постигна Ефим Кан – едноличен победител в групата до 14 г. (ШК „Бургас 64“, Бургас).
След европейската отборна титла за девойки на златните ни момичета през юли, тези резултати са поредно доказателство, че България има заслужено място както на европейската, така и на световната шахматна карта.