fbpx
Начало » Бакалавър » 5 често срещани грешки на студентите

5 често срещани грешки на студентите

  • netpro
  • 20 февр. 2017
  •  Коментарите са изключени за 5 често срещани грешки на студентите
student

След гимназията студентският живот, вероятно, ви се струва като рай- повече свободно време, нищо задължително, освен изпитите, много по-малко ранно ставане… И така, докато дойде време за изпитите, които се превръщат в повод за паника и ви хвърлят в неоправдан ужас. Защо се получава това и как можете да го избегнете?

1.       Все пак, ходенето на лекции не боли.

Колкото и да не е задължително, ходенето на лекции е полезен навик. Появявайте се възможно най- често. Това, разбира се, не означава, че не можете да си  позволите 2-3 пропуска на дисциплина и не бива да ви кара да се чувствате като закрепостени за банката. Идеята е, че, когато чуете синтезиран материала и участвате в дискусии по време на занятията, става много по-лесно да систематизирате и научите темите за изпита. Просто защото не ги виждате и чувате за първи път.

2.       Не чакайте всичко наготово.

Вече сте големи хора и фактът, че преподавателите са написали по едно-две учебничета, които искат да ви продадат и в които се намира изискваната за изпита информация, съвсем не означава, че това е краят на нужното ви, за да практикувате избраната от вас професия впоследствие. Възпитайте у себе си любопитство, търсете, задавайте въпроси и не се ограничавайте до задължителната литература. Ще видите, че има много по-интересни неща по темите, които ви вълнуват, в библиотеката и в Мрежата.

3.       Поинтересувайте се за новостите във вашата област!

Ясно е, че университетите преподават по далеч не най-новите учебници и помагала. Това се случва по простата причина, че докато нещо се теоритизира, то вече е остаряло, а докато се напише и учебник по темата минава още повече време. Проблемът е особено тежък при съвременните, динамично развиващи се специалности и го задълбочава фактът, че университетските библиотеки рядко получават своевременно най-новата литература. Затова, абонирайте се за специализирани издания и, като цяло, инвестирайте в материали (книги, периодика, платени електронни издания).

4.       Не търсете цифри, полезната информация е по-важна от оценката.

Има преподаватели, които имат свои си, особени критерии, спрямо които пишат високи оценки на изпитите, но техните очаквания невинаги са равнозначни на реалните знания, които са ви необходими за практикуване на избраната професия.

5.       Отсявайте информацията!

В днешния свят, когато огромни количества информация от всяка област са само на една ръка разстояние от нас в Интернет, е много по-важно да умеем да различаваме необходимото от излишното. Което означава, че трябва да възпитате в себе си не способност за механично наизустяване на факти, а аналитично мислене. Подлагайте на съмнение, търсете други източници, мислете, докато четете, вместо да зазубряте наред.

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top