fbpx
Начало » България » 5 тихи курорта на родното Черноморие

5 тихи курорта на родното Черноморие

  • netpro
  • 29 май 2017
  •  Коментарите са изключени за 5 тихи курорта на родното Черноморие
EN

Юли наближи, а с това вече естествено започва да се мисли за ходене на море. Къде обаче? За много българи отговорът е ясен – навсякъде, но не и в България. Нашето Черноморие се смята за мръсно, презастроено и неприветливо. В много случаи тези представи са доста правилни.

Няма лошо – има много дестинации в чужбина, където е супер. Но нима няма хептен нищо в България? Мисля, че може да се поспори: 

1. Св. Константин и Елена

Родителите ви вероятно познават този курорт като Дружба. Макар да се намира буквално до град Варна, сякаш е успял да избегне масовото презастрояване, което цареше в места като Слънчев бряг, например. Някои ще кажат, че е за по-семейна почивка и, че не е за младите, но ще сгрешат. На всяка възраст може да се порадваш на липсата повръщащи англичани по улиците. А близостта с Варна означава, че хем можеш да избягаш от големия град, но и да си достатъчно близо до него, ако не искаш да зарежеш цивилизацията и всичките й екстри.

2. Каварна 

Когато обмислях този материал, мислех да спомена за рок-феста в Каварна. Докато се наканя да го напиша и новата кметица отмени събитието. Миналата година беше обявила ден на казачока, така че… Както и да е. Реших обаче да не махам малкото черноморско градче от списъка. Северното Черноморие има по-спокойни и по-чисти плажове. В Каварна има доста къщи за гости, голф игрище, интересен етнографски музей, посветен на добруджанските българи и т.н. Ако сте от този тип туристи, които обичат спокойствието – пак ще ви хареса.

3. Обзор 

Знам за съществуването на това място, само защото съм ходил на лагери там като дете. Иначе имам чувството, че други хора не са го чували. А трябва, защото в Обзор се намира най-дългата плажна ивица в България – 14 км. Тихо само да не чуят маститите ни „инвеститори“ и да я бетонират. Градчето е интересно с това, че там Стара планина свършва в морето. В баирите западно от него има и минерални извори. Чак спа-курорт няма… но все пак – извори.

4. Ахтопол 

Ако сте любители на историята, това място ще ви е интересно. На мястото на днешния град Ахтопол са съществували селища още от новокаменната епоха, а през желязната епоха районът е населяван от тракийското племе тини. Като град Ахтопол е основан около 430 г. пр.н.е. от гръцки колонисти от Атина. Днес в градчето има хотели и ресторанти, и плажове, и всичко необходимо за един турист. С разликата, че е с население едва от около 1000 души и всичко е в по-малък мащаб.

5. Резово 

Стигаме до най-южната точка на Черноморието и мястото, което е за най-заклетите врагове на бетона. В малкото Резово има доста къщи за гости, където човек може да отседне. В самото село няма особени забележителности, но районът е прекрасен. На две крачки сте от дивите плажове на Силистар, живописната река Ропотамо или възрожденските къщи в Малко Търново. Резово се намира в сърцето на природния парк Странджа, което го прави подходящо за еко- и селски туризъм.

материал на Йордан Карапенчев

 

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top