Първият учебен ден на един първокласник у нас ще излезе средно по 338 лв. За учениците в гимназия родителите отделят значително по-големи суми – средно по 488 лв.
15 септември за един първолак излиза по-солено на семействата, отколкото ученическите пособия за цяла година, които се изчисляват на средно 232 лв. По 309 лв. пък отиват за хобита и подобни занимания, а 342 лв. – за облекло, показва проучване на ProfiCredit, проведено в България, Полша, Чехия и Словакия.
За гимназистите необходимите средства за ученически пособия са 276 лв. Парите за извънкласни занимания са около 266 лв., а за дрехи и обувки – 372 лв. Тези изчисления показват, че от четирите европейски държави у нас разходите за училище са най-големи.
Вероятно поради тази причина половината от българските семейства са готови да изтеглят кредит за покриване на разходите за началото на учебната година, докато в Полша, Словакия и Чехия на подобна стъпка са готови съответно 37%, 22% и 17% от домакинствата.
Проучването показва, че въпреки затрудненото финансово положение на някои родители у нас, българските ученици са на първо място сред своите връсници от останалите три страни по притежание на мобилни телефони.
Така в България 85% от децата имат свое собствено устройство, докато при поляците това се случва само при две трети от децата, а в Чехия и Словакия – малко повече от половината.
„Ситуацията е подобна и когато става въпрос за други технологични принадлежности – компютър, лаптоп или ноутбук. Такова устройство имат 79% от българските, 74% от полските, 54% от чешките и 58% от словашките ученици“, се казва още в анализа.
Източник: econ.bg