fbpx
Начало » Бакалавър » Машинно инженерство – все по-необходима специалност

Машинно инженерство – все по-необходима специалност

  • netpro
  • 31 мар. 2017
  •  Коментарите са изключени за Машинно инженерство – все по-необходима специалност
Mech-Eng-1

Машинното инженерство е класическа инженерна наука. Много хора остават с погрешното впечатление, че тя се ограничава само до чистото изграждане на машини, мотори, скоростни кутии и т.н. Съществуват обаче и специални области от машиностроенето, които са свързани други науки като ги допълват, разширяват и доказват на практика техни теоретични постижения.

Завършилите машинно инженерство придобиват сериозна подготовка в проектирането, производството и поддържането на металорежещи, металообработващи, дървообработващи, селскостопански, пътно-строителни, текстилни, енергийни и транспортни машини, както и машини и съоръжения за химическата и хранително-вкусовата промишленост, опаковащата и битова техника и др.

Какво точно се изучава

Обучението по машинно инженерство е комбинация от изследване на основни принципи в инженерните науки и развитието на технологични методи за изработване и серийно производство. Засилено се изучават физичните закономерности, особено от областите на механиката и термодинамиката, при проектирането, изследването. Обучението като цяло е практически насочено и често използва симулирането на среда и принцип на действие при изработването на технически устройства.

Техническото чертаене е друга съществена част от образователния процес. Във всяка инженерна специалност има немалко работа пред белия лист. За бъдещите машинни инженери е особено важно да могат да визуализират детайли от машините, както и да се ориентират във вече изготвени схеми.

Чертаенето на ръка обаче вече далеч не е достатъчно. Съвременните машинни инженери трябва да бъдат и компютърно грамотни, за да се справят със специализиран софтуер. Широко използвани помощни средства при проектирането са CAD (Computer Aided Design) и CAM (Computer Aided Manufacturing). Впрочем, тези програми са добре познати и на архитектите и други инженери.  

Къде се изучава в България

Ако се доверим на родното просветно министерство – Техническият университет в София е безспорният лидер в обучението по специалността. И това не е изненадващо – в София винаги има най-много възможности за кариерна реализация и най-високи заплати, което определено влияе на оценката в класацията.

Това обаче не означава, че трябва да пренебрегвате висшите училища в провинцията. Когато учите инженерна специалност, трябва да имате предвид и близостта на потенциалните работни места, защото това са добри възможности и за стажове. В този смисъл, градове като Габрово и Пловдив, с традиции в машиностроенето имат също имат своите предимства.

Класиране

Висше училище

Град

Резултат

1

Технически университет – София

София

63

2

Русенски университет „Ангел Кънчев“

Русе

53

2

Технически университет – Варна

Варна

53

3

Университет по хранителни технологии – Пловдив

Пловдив

52

4

Висше транспортно училище Тодор Каблешков

София

50

5

Технически университет – Габрово

Габрово

49

Източник: Министерство на образованието и науката

Къде се изучава в чужбина

Германия веднага изниква в съзнанието на повечето хора, когато започнем разговор за инженерни науки. Това далеч не е без основание. Федералната република действително има страхотни традиции в машиностроенето и силно образование. Техническият университет в Мюнхен е безспорен авторитет в областта, но бихме ви препоръчали да проверите и възможностите в т.нар. “Fachhochschulen” или Университети по приложни науки. Повече за тях може да научите в този брой.

Извън Германия, на Стария континент можете да проверите възможностите за обучение Холандия и Дания. Те пък се славят с много иновативен подход към образованието и интегрират високите технологии към инженерните науки. Същото може да се каже и за Великобритания.

Не искаме да пренебрегнем страните от Южна Европа и Източна Европа, но трябва да кажем, че тамошните технически висши училища не са толкова добре разпознаваеми на международната сцена. Ако обаче говорите френски, испански или италиански, със сигурност можете да си намерите добро образование и в съответните страни.

Нека да отправим поглед и отвъд океана. Там има един безспорен хегемон, когато говорим за машинно инженерство (и каквото и да е друго инженерство).  Това е Масачузетският технологичен институт (MIT). Но приемът там е много, много труден. Ако сте се насочили към САЩ, то помислете и за другите университети и колежи, където можете да получите и добри предложения за стипендии.

Кариерна реализация

Допреди 20-30 години, да бъдеш инженер в България се смяташе за особено престижно занимание. Но от началото на 90-те години, нещата се промениха. Всичко тръгна от средното образование, където много техникуми бяха затворени, а нивото в другите падна чувствително. Всичко това отслаби и висшето образование. Затова днес имаме остър недостиг на инженери в практически всяко направление и машинното инженерство не е изключение.

Дипломираните специалисти в рамките на Европейският съюз могат да работят във всяка от 28-те държави без особени ограничения. Във Великобритания – както обикновено – има някои бюрократични стъпки, но и това възможно. За работа в САЩ също се налага приравняване на специализацията.

Допълнителната подготовка в областта на мениджмънта дава възможност за реализация на завършилите специалността и като ръководни кадри и организатори на промишлени производства, способни да вземат решения и съставят бизнес планове, както и да формират управленски стратегии.

 

материал на Йордан Карапенчев

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top