fbpx
Начало » България » Лектори от Оксфорд и Принстън ще присъстват на международна конференция в Американския университет в България

Лектори от Оксфорд и Принстън ще присъстват на международна конференция в Американския университет в България

  • netpro
  • 26 май 2017
  •  Коментарите са изключени за Лектори от Оксфорд и Принстън ще присъстват на международна конференция в Американския университет в България
1

Световноизвестни историци от 26 държави ще се включат в конференцията “Преосмислянето на религиозната вяра в изграждането на съвремието” на Международното дружество за интелектуална история. Събитието ще се състои от 30 май до 1 юни в Американския университет в България. Очаква се 130 гости и лектори да се включат в конференцията. Сред тях са и преподаватели от реномирани университети като Оксфорд и Принстън.

Целта на “Преосмислянето на религиозната вяра в изграждането на съвремието” е да изследва историческите, контекстуалните и методологични въпроси, на които интелектуалната история трябва да обърне внимание, докато проучва взаимодействията между религиозната вяра и философските, политически и научни представи и идеи. Участниците в конференцията ще разискват теми като Юдаизъм, ислям и съвремие, Религията на обединена Италия, Интелектуална промяна, Теология, Християнство и комунизъм през 20. век, Либерализъм, Религия на съвременна Индия и много други.

Главни оратори на събитието ще са световни светила в науката като Майкъл Хънтър (Биркбек, Лондонски университет), Линдал Ропър (Университет Оксфорд) и Уейн Хъдсън (Университет Тасмания), а Джонатан И. Израел (Институт за съвременни изследвания, Принстън) е признат историк с множество върхови постижения и удостоен с титли от престижни научни институции.

Конференцията “Преосмисляне на религиозната вяра в изграждането на съвремието” се организира от Американския университет в България в партньорство с Международното дружество за интелектуална история – най-важната международна организация в сферата на интелектуалната история. Седалището й е в Оксфорд. Тя публикува едно от най-важните списания в тази сфера “Преглед на интелектуалната история”.

Лекторът на конференцията Майкъл Хънтър е почетен професор по история в Биркбек и един от най-изявените експерти по Роберт Бойл в света – учен, живял през 17. век, който е един от основоположниците на Кралското семейство. Има несравним принос за разбирането на ранната съвременна наука.

Работата на Джонатан Израел засяга Европа и европейската колониална история от Ренесанса до 18. век. Изследванията му се фокусират върху влиянието на радикалното мислене (особено Спиноза, Байл, Дидро и френските материалисти от 18. век) по време на Просвещението, както и появата на съвременните идеи за демокрация, равенство, толерантност, свобода на словото и личностна свобода.

Линдал Ропър е професор по история в колеж Ориел, Оксфорд. Тя е първата жена, носител на професионалното признание Regius Chair. В момента пише история на Германската гражданска война (1524 – 1525), най-голямото въстание в Източна Европа преди Френската революция.

Уейн Хъдсън е професор по хуманитарни науки във факултета по философия в Университета Тасмания и почетен професор по научни изследвания в Института за съвременни изследвания в хуманитарните науки в Университета Куинсланд. Работи в областта на утопичната философия и е интелектуален историк в сферата на философията, историята, политиката и религията. Автор е на повече от 20 книги и над 80 научни статии. 

Почетни гости на конференцията ще са Адам Сътклиф (Колеж Кингс Лондон, Великобритания), Андрю Мърфи (Университет Ръджърс, САЩ), Ариел Хесайон (Голдсмит, Университет Лондон, Великобритания), Джон Кофей (Лестър, Великобритания), Кирил Петков (Университет Уисконсин-Ривър Фолс, САЩ), Рикардо Поцо (Университет Верона, Италия) и Тайла Фишман (Университет Пенсилвания, САЩ).

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top