fbpx
Начало » Любопитно » Книгата – печатна или електронна?

Книгата – печатна или електронна?

  • netpro
  • 18 окт. 2016
  •  Коментарите са изключени за Книгата – печатна или електронна?
longform-original-27813-1410974877-15

Всъщност, младите четем. Колкото и разни хора, считащи себе си за компетентни в една или друга област, авторитетно да твърдят обратното. Хората, като цяло, се завръщат към четенето на книги осезаемо в последните няколко години- казвам го от чист личен опит, по простата причина, че виждам как книгите в градския транспорт стават все повече, алтернативните библиотеки (като „Читалнята”) и инициативите за споделяне на четива също.

Обичта към четенето обаче води със себе си и въпроса печатно или електронно издание да избера. Разбира се, всяко от двете има своите положителни страни, а спокойно можете да използвате и едното, и другото (макар че аз вярвам, че печатните книги имат душа и може би мъничко ще ви се разсърдят, ако стоят твърде дълго на рафтовете, самотни и прахлясали) без ограничения- независимо от носителя, книгата е врата към други светове.

И така, ето нашите 10 аргумента в полза на електронната книга и още 10 – в полза на печатната.

Електронната книга:

1.      Е компантна. Можете да я носите със себе си навсякъде, дори и в най-претъпканата чанта.

2.      Всъщност, имате много книги едновременно. Електронната книга има много памет, в която можете са съберете заедно любимите си заглавия.

3.      Щади очите повече от компютърния екран или този на телефона.

4.      Не се къса. Електронната ви книга ще остане здрава, независимо колко пъти препрочитате заглавията на нея и преди колко време сте ги свалили. Разбира се, и тя се чупи и амортизира, но значително по-бавно от печатната.

5.      Е с различна яркост и цвят на „хартията”. Електронните носители предлагат персонлизиране на настройките, така че да са подходящи конкретно за вашите очи.

6.      Се изплаща много бързо. Заедно с цените на другите модерни електронни устройства, тези на електронните книги също падат. Инвестицията се възвръща буквално веднага, защото повечето заглавия, които можете да изтеглите, са безплатни. А ако трябваше да ги купите, щяхте да имате нужда от хиляди левове.

7.      Става за четене на тъмно. Без фенерче.

8.      „Разбира” всякакви езици. Каквато и книга да изтеглите, няма да имате проблеми с шрифтове или специфични знаци за конкретния език, електронната книга ги разпознава веднага.

9.      Е по-издръжлива. Ако я полеете с вода/кафе/вино или каквото и да е друго, забършете я, оставете я няколко минути да доизсъхне и е като нова.

10.  Има и допълнителни приложения. Например, можете да я използвате, за да пренесете друга информация, вместо флашка.

 

Печатната книга:

1.      Има аромат. Новите и старите миришат различно, всяка има свой собствен, уникален мирис.

2.      Можете да я прелиствате колкото си искате. Искате да се върнете назад в книгата, но не знаете точно къде? Няма нищо по-забавно от това да се връщате, докосвайки всяка страница. Искате да „си изтеглите” късметче за деня? Просто хванете книга, отворете я на произволна страница и прочетете произволно изречение. Сега опитайте с електронна книга. Не е толкова интересно, нали?

3.      Е уникална. Има свой формат, корица, хартия, шрифт, дебелина… и всички други физически характеристики, които се досещате.

4.      Придава характер и завършен вид на всяко помещение. Учителските кабинети са пълни с речници, стаята на магьосника- с подвързани с кожа томове с тайнствени заглавия, а на нощното шкафче на тийнейджъра има „Хари Потър”…

5.      Позволява да си водите бележки по свободните полета, да подчертавате нещо, което ви впечатлява… Изобщо да си я маркирате като конкретно вашата книга и да си спомняте всеки път какво ви е заинтригувало предишния път, когато сте я отваряли.

6.      Е любим предмет за размяна. И повод за по-чести срещи между приятели.

 -Чел ли си (…)? Много е добра, ще ти я дам!

– А ти искаш ли (…)?

Вярвам, че този разговор ви е познат.

7.      Е прекрасен подарък. Много повече от електронната, защото има празна страница, на която собственоръчно да напишете посвещение на получателя.

8.      Остарява. Красиво.

9.      Е добро другарче за сън. Няма нужда да се притеснявате, че ще я счупите, ако заспите с нея в ръце. А за дисплея на електронната книга не съм сигурна, че важи същото.

10.  Може да бъде повод за запознанство. Корицата й ще привлече погледа на други любители на книги, а въпросът Какво четеш? Често е началото на хубави приятелства.

 

Автор: Евелина Дончева

           

 

 

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top