
Пица, паста, вино, мода, мафия, футбол, красиви жени и още по-красиви мъже… Всеки може да продължи описанието на Италия според собствените си представи и преживявания, но за моя изненада не всеки, който е посетил или желае да посети страната, и най-вече Рим, не поставя на челно място в списъка със задължителните неща обхождането на музеите в Древния град. То вярно, че в Рим има много за гледане, но все пак… В личен план обаче Ватиканските музеи са една от най-впечатляващите забележителности, които съм посещавала, пък и аз съм пътувала, и аз свят съм видяла.
Историята
За да ги оцените, трябва да ви запозная малко по-отблизо с тях. Те представляват един от най-важните музейни комплекси в света и са дом на шедьоври от времето на Древен Египет до късния Ренесанс. Възникват като група от скулптури, събрани от папа Юлий II (1503-1513) и поставени в Осмоъгълния двор (Cortile Ottagono), който днес се намира в рамките на музейния комплекс.
Може би не знаете, но… папите са сред първите владетели, които правят публично достояние колекциите си от предмети на изкуството и така насърчават опознаването на историята на изкуството и културата. Днес Ватиканските музеи са съвкупност от различни папски музеи и галерии, чието начало е поставено под патронажа на папите Климент XIV (1769-1774) и Пий VI (1775-1799). Музеят на Пио-Климентин (Pio-Clementine) е кръстен на тези двама папи, които създават първия голям кураторски раздел. По-късно Пий VII (1800-1823) значително разширява колекциите от класически антики, към които добавя музея Киаромонти (Chiaromonti) и галерията Брацо нуово (Braccio Nuovo). Той също така обогатява епиграфската колекция, която е запазена в галерия Лапидари.
За да почетем всеки папа с принос, но и да не отгчаваме читателите, ще изброим накратко кой с какво е разширил колекциите в музея:
- Григорий XVI (1831-1846) основава Етруския музей през 1837 с археологически находки, открити по време на разкопки в Етрурия. По-късно той създава и Египетския музей (1839), в който се помещават древни артефакти от Египет, заедно със статуи, барелефни скулптури и мозайки от римската епоха.
- Латеранският музей е разширен през 1854 г. при папа Пий IX (1846-1878), който добавя и Пио Християнски музей, който съхранява древни скулптури (особено саркофази) и надписи с древнохристиянско съдържание.
- През 1910 г., по време на папството на Свети Пий Х (1903-1914), е създаден Еврейският лапидариум, който съдържа 137 надписа от древни еврейски гробища в Рим.
- Последните три от гореизброените колекции са били прехвърлени при папа Йоан XXIII (1958-1963) от Латеранския дворец в настоящата им сграда в рамките на Ватикана.
Необичайни експонати
Галерията на гоблените определено не привлича масите туристи, така че може да се усамотите и да си починете от тълпите в залите й. Колекцията включва експонати от XV и XVII век, които са впечатляващи с огромните си размери – дълги и щироки с метри, толкова детайлно изработени, че приличат на картини. Друга необичайна галерия е тази с географските карти, също в огромни размери.
Сикстинската капела
Това е официалната резиденция на католическия папа във Ватикана. Наречена е по името на своя основател, папа Сикст IV. Капелата е правоъгълна и с размери 40,93 м дължина и 13,41 м ширина. През 1508 г. Микеланджело е нает от папа Юлий II да изрисува тавана й. Трябвало е да изобрази само 12 фигури – дванадесетте апостоли, но когато работата приключила, имало повече от 300 (фигури, а не апостоли). Снимките са забранени и представители на швейцарската гвардия, които са грижат за реда в залата, бдят строго за нарушители, каквито, разбира се, има. Препоръчвам да се насладите на мига и на божествените картини, вместо да се опитвате да направите тайно снимка от странен ъгъл.
Музеят в наши дни
През 1973 г. е добавена колекцията на модерното и съвременно религиозно изкуство, инициирана от папа Павел VI (1963-1978) в Апартамента на Борджиите. В Историческия музей на Ватикана, основан през 1973 г. и прехвърлен през 1987 г. към папския апартамент в Латеранския дворец, се помещават редица папски портрети заедно с предмети от миналото, сред които исторически церемониални предмети, които вече не се използват. Музеят за карети и автомобили е част от Историческия музей. През 2000 г. комплексът се сдобива с нов вход, украсен с произведения на изкуството, две от които са специално създадени за огромното преддверие.
Базиликата Св. Петър
Ако все още не сте убедени, че Ватиканските музеи си заслужават вниманието, може да се спрете само на разходка до и в Базиликата Свети Петър. Намира се във Ватикана и е централно свещено място на Римокатолическата църква. Тя е най-голямата католическа църква в света с площ 15 000 кв. м. Височината на фасадата е 45 м, а ширината е 115 м. Увенчана е с грамадни статуи на Христос (5,65 м), на Йоан Кръстител и на единадесетте апостоли (без апостол Петър). На входа на Базиликата се намира мозайката Навичела на Джото от края на XIII в. Самата базилика е с дължина 220 м, широчина 110 м и височина 113 м.
Може би не знаете, но… на мястото на Базиликата Св. Петър са се намирали градините на цирка на Нерон. Първата базилика на това място е построена през 324 г. по поръчка на първия християнски император Константин и в нея са пренесени тленните останки на Св. Петър. През 800 г. папа Лъв III коронова там Карл Велики. През XV в. папа Юлий II, заповядал да се построи нова църква, която да бъде по-голяма от езическите и християнски храмове, които съществували тогава.
Важно! Опашката за входа към Базиликата е доста дълга и чакането ще ви отнеме поне 30-40 мин, така че се въоръжете с търпение. За сметка на това няма такса за вход, но ако решите да се качите до купола, това ще ви струва 5 евро пеша по стълбите или 7 евро с асансьор, но дори да се качите с асансьор, имайте предвид, че до самия купол ще трябва да изкачите още много стъпала по изключително тесни стълби. Гледката от върха си заслужава не само заради площада пред базиликата, но и заради перспективата, която се открива към други забележителности като Колизеума, Форума, замъка Сант Анджело и др.
Може би не знаете, но… тъй като Рим е имал нужда от площад, който да събира вярващите, на Джовани Бернини е възложено да проектира и изгради площада пред базиликата, който се превръща в едно от най-удивителните произведения на световната градостроителна техника.
Ватиканските музеи са вторите най-посещавани музеи след Лувъра в Париж в световен мащаб. Ако не съм успяла да ви запаля за каузата да ги обикаляте цял ден, разгледайте поне Базиликата Свети Петър (облечени благоприлично, иначе няма да ви пуснат да влезете), качете се на купола за няколко селфита от високо и после се наградете с вкусен джелато (сладолед) около фонтана ди Треви. Да ви е сладко!
материал на Ива Йохан Ганчева