
Над 60% от анкетираните студенти от Варненския свободен университет се чувстват оптимално подготвени за професионалната си кариера, благодарение на образованието си. Това сочат данните от най-разпространената европейска анкета за професионална реализация и образование Trendence Graduate Barometer, в която Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ участва за четвърта поредна година.
Тя включва въпроси, свързани със степента на удовлетворение от обучението и очакванията за бъдещата професионална реализация на студентите. Анкетата се провежда в 24 европейски държави и обхваща повече от 280 000 студенти. Проучването е проведено в периода октомври 2014 – февруари 2015 г.
Анкетата събира мнения на студенти от цяла Европа и проучва разликите и приликите между отделните страни.
Участниците в анкетата дават една от най-високите оценки на работата на своите преподаватели, на практическата насоченост на образованието, интернационалните връзки и обучение, качеството на техническата инфраструктура и библиотечния фонд на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“.
Сред слабите звена, според анкетираните студенти са студентската активност и отдалечеността на университетския кампус от града. Като много добри, оценяват получените по време на образованието професионални умения близо 91% от студентите на Варненския свободен университет, участвали в анкетата.
43,8% от студентите дават най-високата оценка за удовлетвореност от дейността на Варненския свободен университет като цяло. Почти 90% от студентите са отговорили положително на въпроса „Бихте ли препоръчали Вашето висше учебно заведение на друг?“.
Малко над 70% от анкетираните студенти предпочитат специализация в конкретната област, за сметка на придобиването на общи умения. За 77% е важно да започнат работа непосредствено след завършване на обучението си. Останалите 23% предпочитат участие в стажантски програми.
Според младите хора основните факторите, които определят един работодател като атрактивен са: възможностите за повишаване на квалификацията и личностно развитие, добрите перспективи за кариера и добрия стил на управление, колегиалността, добрият баланс работа-живот. 84,2% от анкетираните използват като основен канал за информация за потенциални работодатели социалните интернет-мрежи.
Сред приоритетните браншове за професионална реализация анкетираните студенти от Варненския свободен университет посочват IT-сектора, сектора на банкови и финансови услуги, производството на бързооборотни стоки и др.
Като най-привлекателните маркетингови дейности в университета над 60% от студентите посочват гостуващите лектори. Следващи в класацията на студентските предпочитания са семинарите, стажантските програми, поканите за събития извън университета и съвместни изследователски проекти между университета и партньори от бизнеса.
Над 77% от анкетираните студенти са провели практики и стажове по специалността по време на своето следване. 81% от студентите определят академичните си постижения като отлични или над средното ниво.