Инициативата „Лидерите, които строят“ продължи с лекция Атанас Буглов – управител на Винербергер. Събитието се организира и провежда с любезното домакинство на Хобеликс ООД и се провежда в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София.
Атанас Буглов в завършил „Счетоводство и контрол“ в УНСС през 1999 г. и сподели пред младите хора своя богат професионален опит като счетоводен и данъчен консултант. Г-н Буглов започва своята кариера във Винербергер ЕООД през 2005 г. като последователно заема позициите на Мениджър „Финанси и контролинг“, а след това Финансов директор и Прокурист. От 2009 г. до днес е управител „Финанси и администрация“, а в края на 2014 г., поема паралелно и поста на управител в Тондах България.
Атанас Буглов сподели много примери от своята кариера пред събралите се студенти, за да ги подготви за възможните предизвикателства. Лекторът сподели, че самият той е започнал да работи по специалността си, преди още да завърши, но предупреди, че това крие своите рискове. Г-н Буглов посъветва студентите поставят акцент върху образованието, за да бъдат добри специалисти в бъдеще.
„С титлата идват и важните решения“
Да управляваш, не е лесно – така можем да обобщим следващата част от разговора с Атанас Буглов. Той сподели за най-тежкия си момент като управител – уволняването на 20 на сто от своите колеги в началото на кризата през 2009.
„Успехът не едностранно понятие и не се измерва само с пари“ – обясни Буглов. За него е важно, че е успял да проведе срещи с почти всички съкратени и да запази тяхното достойнство.
Цената на успеха
Атанас Буглов сам определя себе си като работохолик. Той сподели пред студентите, че цената на неговия успех е „да живее с работата си“. Това не е непременно лошо, когато тази работа ти доставя удоволствие. Случвало му се е да изкарва по 15-16 часа в офиса…
Г-н Буглов предупреди студентите, че в началото ще бъдат просто изпълнители. И те трябва да се притесняват от това, защото трудната част ще дойде тогава, когато започнат сами да взимат важните решения.
Какво означава да си лидер
„Да си лидер означава да запазваш ентусиазма на хората, за да продължат да работят за теб.“ Атанас Буглов посочи и редица неща, които лидерът не трябва да допуска. Интригите, например, са „отрова в системата“, но той определя себе си като много „клюкоустойчив“.
Корпоративната култура е също много важна. Добрият мениджър не трябва да допуска избягване на задължения и хора, които извличат дивиденти от чуждата работа в екипа си.
Управителят на Винербергер насърчава колегите си сами да стигат до решенията на проблемите. Начинът това да се случи е чрез непрекъснати разговори и получаване на обратна връзка.
И най-важното за един лидер – личният пример. Без него ефективното управление на хората не е възможно.
Съвет към студентите
Управителят на Винербергер зарадва студентите с обяснението, че би наел дори млад човек без опит, стига да има желание, амбиция и набор от личностни качества.
Именно последното е ключове за успешната кариерна реализация, според Буглов. „Ако искате да сте успешни, никога не губете личните си принципи“ – завърши той.