5 полезни упражнения като на игра
Няколко прости и забавни упражнения могат да помогнат на детето да чете на глас по-бързо, без да запъва. И най-вече да обича книгите.
1. Да чете книгата, обърната настрани
Завъртете книгата на дясно, така че текстът да е перпендикулярно на погледа. Задачата на детето е да движи очи на ляво и на дясно и да прочете текста, въпреки че страницата не е в обичайното положение и това вероятно ще го затрудни. Вижте как.
2. Закрийте с линийка половината ред
Нека детето опита да чете, когато първоначално долната половина на буквите сте скрили с линийка. А след това скрийте горната.
Хитрината е, че когато горната половина на буквата е скрита, е много по-трудно да се познае коя е тя. Затова пък горният ред в този момент е напълно видим. Повечето от децата бързо разбират, че могат да си облекчат задачата като прочетат едновременно и долния ред.
В процеса на това упражнение се формират няколко особено важни учебни навика – детето чете заради себе си, словесно-логическата памет (необходимостта да се запомнят наведнъж няколко думи и да се запазят в паметта за известно време) и умението наведнъж да се изпълнят 2 задачи – четене на едно изречение на глас и второ – да чете за себе си.
3. Да чете скупчени съгласни
Задачата е детето да поеме дълбоко въздух и на един дъх да прочете 15 съгласни, подредени една след друга:
БТМПВЧФКНШЛЖЗЦС
КВМСПЛБШГРДБЛСТ
ПРЛГНТВСЧЦФБХНМ
ВМРГКТБДЗЩЗБЧВН
ФЩМЖДШХЧМКПБРВС
ПТКЗРМВДГБФКЗРЧ
4. Да прочете един тест няколко пъти
Детето чете текста в продължение на 1 минута. След това засичате с часовник за колко време се е справило. После отново чете.
Вероятно втория път ще стане по-бързо. Няма как този успех да не вдъхнови детето. И ще поиска да пробва отново.
5. Направете таблица на успеха
Записвайте резултатите, които детето постига в таблица. Така успехът му ще е видим. Това ще го насърчи.
Най-важното е да се занимавате с тези упражнения редовно.
Адаптация: Мона Василева
Източник: noviteroditeli.bg