Обща информация
Кралство Холандия заема територия от 41 526 кв. км, над 20% от която е под морското равнище. Оттам идва и поправилното име на страната Нидерландия (т.е. ниската земя). „Холандия” всъщност се казват само две от провинциите в страната, но все пак това име се е наложило в българския език. Официалният език е холандският, но истината е, че спокойно можете да живеете и само с английски. Според някои проучвания над 70% от населението ползва поне комуникативно английски език, над 55% немски, 19% френски. Изучаването на английски и още един език в училище е задължително, което обяснява добрите знания на чужди езици у холандците. В страната има около 80 000 чуждестранни студенти, а повече от половината от тях са от страничленки на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.
Видове учебни заведения
Университети (universiteiten) – найголемите изследователски институции в страната. Занимават се предимно с хуманитаристика. Университети по приложни науки (hogescholen) – специализирани учебни заведения за изкуства, земеделие, спорт, но и за медицина, инженерни науки и др.
Бакалавърските степени се придобиват след 3 години обучение.
Език на обучение
Холандски и английски език.
Документи за кандидатстване
Различните висши училища могат да имат различни изисквания за прием. Проучете внимателно изискванията на желания от вас университет. Стандартният пакет включва:
формуляр за кандидатстване, попълнен онлайн на info.studielink.nl
диплома за завършено средно образование или академична справка (преведена и легализирана)
сертификат за владеене на английски език обикновено TOEFLiBT (мин.80) или IELTS (мин.6.0)
препоръки (обикновено от преподавател)
мотивационно писмо.
Най-добър срок за кандидатстване
Препоръчително е да сте готови с документацията до 1ви април в годината, в която започвате обучение. Крайният срок за повечето университети е 1ви август, но е добре да имате време за реакция в случай, че има проблем с кандидатурата ви.
Как е организирано обучението
Учебната година във висшите училища започва през месец септември и е разделена на 2 семестъра. В това отношение е доста подобна на българската.
Стипендии
Холандските висши училища, държавата и институциите отпускат стипендии, но малко. Все пак възможности има – много българи биха могли да кандидатстват за социална стипендия. Възможно е ползването и на студентски заем.
Такса за образование
От 2015 г. на студентите ще се отпуска помощ за покриване таксите в размер на 1951 евро годишно, което е и официалната сума за таксата за обучение през учебната 2016/2017 г. Уловката е, че студентът все пак трябва да си плати в началото на годината, но в последствие парите се възстановяват. Фактически, вече може да причислим и Холандия към страните с безплатни бакалавърски програми.
Разходи за живот
Ще са ви нужни около 700–1000 евро на месец, в които влизат:
300-400 евро за наем
300-400 евро за храна
по 50-100 евро за транспорт и учебни пособия.
Работа
Българските граждани могат да работят в Холандия по време на обучението си, а от 2014 г. отпаднаха и всички ограничения за българи и румънци. Работа в Холандия се намира, но е желателно тя да не пречи на
следването ви.
Полезни сайтове
www.nuffic.nl
www.studyinholland.nl
www. info.studielink.nl
Географска справка
столица |
Амстердам |
официален език |
холандски |
регионални езици |
немски, фризийски |
население |
16,819,595 |
площ |
41,543 km2 |
валута |
Евро (EUR) |
климат |
умерено-континентален |
Продължителност на магистърските програми
Магистърските програми са с продължителност 1-2 години.
Език на преподаване
Висшето образование в Холандия е изключително международно ориентирано и обучението се провежда основно на холандски и английски език.
Езикови сертификати
В зависимост от езика, на който се провежда обучението, трябва да се удостовери владеенето му. Английските езикови сертификати IELTS и TOEFL са най-често изискваните, но се приемат и сертификатите на Cambridge ESOL. Възможно е, разбира се, в някои висши училища да срещнете като условие за прием притежаването на друг английски езиков сертификат. За прием в магистърски програми, преподавани на холандски език, можете да се запишете в курсове по холандски език за чуждестранни студенти, които се провеждат в повечето холандски висши училища.
Условия за прием
Задължително условие за прием в магистърска програма е бакалавърска степен, когато е нужно и в сходна на магистърската програма област. Най-често срещаните резултати, които се изискват при английските езикови сертификати, са: минимум 90 точки на iBT TOEFL и 6.5 на IELTS. Кандидатства се директно в избраното учебно заведение с попълнен формуляр за прием, достъпен на сайта на висшето училище, бакалавърска диплома, езиков сертификат, при нужда академична справка, мотивационно писмо и препоръки, преведени и легализирани на посочения от университета език – холандски или английски. В най-търсените области на обучение има лимит на свободните места в магистърските програми.
Обучението в магистърските програми обикновено започва в началото на всеки семестър, т.е. на 1-ви септември (най-често) или 1-ви февруари. Крайният срок за подаване на документи обикновено е до 1-ви април или съответно 1-ви септември.
Такси
Образованието в Холандия е платено. Таксите за магистърските програми са между 1 200 и 20 000 евро на година, в зависимост от типа учебно заведение (частно или държавно) и конкретната програма. Най-високите суми са по-скоро редки явления, а гражданите на ЕС могат да разчитат, че най-често срещаната такса в държавните висши училища ще е около 1 700 евро на година.
Условия за живот в страната
Холандия е от добре развитите и устроени европейски държави. Студентите могат да очакват, че ще попаднат в истинска интернационална среда, в която английският език е широко употребяван. Предвид малката си площ, Холандия е лесна за пътуване от край до край, а в градовете колелата са основно средство за транспорт. За съжаление не са много университетите, които разполагат с общежития, така че студентите най-често са на свободен наем, а висшето училище може да окаже съдействие при намирането на квартира. Наемите обикновено са около 400-500 евро, а общо 800-1 000 евро ще са ви нужни за цялостните месечни разходи за живот. Българските граждани могат да работят в Холандия по време на обучението си.
Варианти за финансиране
Холандските университети отпускат стипендии за магистърски програми. В раздел Grantfinder на сайта www.nuffic.nl има база данни с възможните стипендии в холандски висши училища, както и тези администрирани от Netherlands Organization for International Cooperation in Higher Education (Nuffic). Все пак стипендиите за магистърски програми са насочени предимно към студенти от държави извън ЕС.
Плюсове и минуси
Висшето образование в Холандия е на много високо ниво, а потвърждение на това е фактът, че 12 от висшите училища са сред световния топ 200 на QS World University Rankings. Университетите са международно ориентирани и предлагат разнообразни варианти за обучение на английски език. Холандия е добре уредена държава с много възможности за развлечения по време на следването. Негативи относно образованието там могат да се посочат в наличието на такси, които могат да бъдат поносими, но в някои случаи и високи.
Полезни сайтове