Няколко съвета за всеки ученик, студент или търсещ кариерно преориентиране
Почти няма младеж или възрастен, който да не е имал нужда от кариерно ориентиране в живота си. Дори по няколко пъти. А за младежите на възраст между 15 и 22 години то е ключово – спестява лутане, изгубено време и енергия, но най-вече загуба на мотивация и вяра, а често и отказване да се преследват цели и мечти. Тук предлагаме 4 много прости съвета, които ако тези младежи следват неотлъчно, със сигурност ще бъдат по-успешни и по-удовлетворени в кариерата си. Те могат да дадат „храна за размисъл“ и на хора, които търсят кариерно преориентиране. Но предупреждение – макар че съветите са прости и доказано работят, следването им не е толкова просто, изисква дисциплина и отдаденост – защото никоя промяна и голяма цел не се постига за един ден.
Как да избера „моята специалност“?
Много младежи не знаят към какво образование да се ориентират и често причината за това е, че имат повече от един интерес (често дори нямащи нищо общо помежду си, като авиация и спорт например). Най-сигурният начин да изберете специалност, която е „вашето нещо“ е през услуги за кариерно ориентиране, които не случайно са неразделна част от много топ училища (за съжаление не и в България), чиито ученици са успешни.
Но има и други начини – например предизвикателството за четири седмици. Разчиташ на себе си, не на консултант или експерт, но пък победите постигнати самостоятелно дават увереност и самочувствие.
Седмица 1:
Отделяй 30 минути на ден, за да записваш интереси и силни страни. В последния ден от първата седмица, избери 2 интереса – един, който е най- силен, и един, който присъства от най- дълго време.
Така, на края на първата седмица имаш:
– 1 интерес, който е най-силен (например много искаш да програмираш)
– 1 интерес, който присъства най – дълго (от пети клас искаш да станеш писател)
Седмица 2:
Открий всички специалности, които отговарят на интересите ти. Питай приятели и познати, родители. Отново, направи списък, но не повече от 8 специалности.
Седмица 3:
Провери всяка специалност – какво точно съдържа учебната програма и какво правят хора, които са я завършили, какви възможности дава. Направи проучване за списъка – каква е програмата на всяка специалност (какво се учи), какво можеш да работиш след това, какво прави сега някой, който е завършил тази специалност.
Седмица 4:
След като знаеш повече за осемте специалности, отдели тези, които са реалистични. Aко някоя специалност е в частен университет с много висока такса и не предлага никакви стипендии, може да отпадне. От тези, които останат избери две. Това е добро начало и със сигурност тези четири седмици ще ти дадат много ценна информация и насоки.
Как да избереш само две специалности?
Тук идва истинското предизвикателство – двете специалности, които отговарят и на интересите, и на силните ти страни от Седмица 1. Тук няма рецепта, важно е да следваш интуицията си. Всъщност много иновативни компании вече признават интуицията като умения, а то просто се развива – колкото повече ти се налага да взимаш решения самостоятелно, толкова повече я развиваш. Експериментът ще ти помогне да развиеш и умения като справяне с неизвестно или креативност.
Ами, ако направя грешка?
Няма нищо страшно или грешно, ако установиш, че това не е твоята специалност. Това може дори да ти е от полза. Повечето добри професионалисти комбинират успешно знания и умения от няколко области. Ако запишеш финанси например, но решиш да се занимаваш с дизайн, финансите могат да са полезни когато откриваш собствен бизнес, или математическото мислене да направи почеркът на дизайнер уникален.
Създай си навици да учиш, да превръщаш наученото в умения и да знаеш кога да се откажеш. Каквото и да запишеш, положи усилия да развиеш уменията в тази специалност и ги приложи на практика – в проект, стаж, доброволчество – поне веднъж. Така от една страна ще бъдеш сигурен доколко тази област не е за теб, а от друга сухата теория ще се е превърнала в умение. И помни, че няма безполезно умение – мозъкът ни работи така, че надгражда над всяко вече развито умение, все едно тренираш мускул.
Следващата стъпка? Не оставяй нещата, които си прочел само „за информация“. Действай и ги тествай и на практика.
Източник: karieri.bg