1. Белгиец“ е разтегливо понятие. В северната част на страната живеят фламандци, които говорят на диалект на холандския език, на юг – валонци, които говорят на френски, а източната част на кралството е населена с немци. Държавата е създадена след края на Наполеоновите войни, като опит да бъде отслабена Франция.
2. Българи, завършили в Белгия, са ни разказвали, че белгийците не са твърде големи любители на купоните. Дори и в университетски градове, нощният живот рядко продължава до малките часове. Това не означава, че в страната няма забавления. Напротив – има ли желание, ще се намери и начин.
3. Има доста привилегии и отстъпки за студентите. Градския и междуградски транспорт, храната в много ресторанти, културните мероприятия и музеите са само малка част от нещата, от които може да се възползвате със сериозни намаления. Разбира се, трябва да носите навсякъде студентска лична карта или друг документ, който да доказва статута ви.
4. Един любопитен факт – географски страната се намира в т.нар. Ниски земи, които включват и съседните Холандия и Люксембург. По този повод има и една популярна шега. Белгийците казват, че сами са си „построили“ планините. И наистина – възвишенията в централната част на страната са резултат от насипи образувани при добива на въглища в миналото.
5. Белгия може да е малка държава, с доста шарено и разнородно общество, но това не й пречи да бъде влиятелна на международната сцена. Там са базирани основните институции на Европейския съюз, включително Парламента, Комисията и др.