fbpx
Начало » Бакалавър » Турция – перла на Босфора, перла и в образованието

Турция – перла на Босфора, перла и в образованието

  • Milena Uzunova
  • 30 авг. 2017
  •  Коментарите са изключени за Турция – перла на Босфора, перла и в образованието
Традициите на Робърт колидж продължават в модерни и отворени към света институции

Република Турция
площ 780 580 кв. км.
население 74 709 412 мил. души
официален език турски
религия мюсюлмани 99%, православни 1%
политическа система парламентарна република
столица Анкара, най-голям град – Истанбул
парична единица турска лира, 1 TRY = 0.69 USD; 1 TRY = 0.48 EUR; 1 TRY = 0.93 BGN
климат умерен средиземноморски

Република Турция е разположена в частично в Югоизточна Европа (3%) и основно в Азия (97%), но традиционно се счита за европейска държава. Граничи на изток с Грузия, Армения, Азербайджан и Иран; на юг – с Ирак и Сирия; на запад – с Егейско море, Гърция и България. До 1922 г. е в центъра на Османската империя.

Оказва се, че освен общо минало, с нашата съседка ни свързват и много общи черти по отношение на образованието, както ще видите по-надолу. Въпреки приликите в образователната система турските университети са много по-престижни и популярни, и насочени към привличането на чуждестранни студенти. Вярно, не могат да се сравнят с условията, стипендиите и възможностите, които предлагат топ университетите в Европа, квотите обикновено са ограничени, но ако ви приемат, можете да се възползвате от многобройните програми и сътрудничества с чужди вузове. Кампусите им са на ниво, климатът е благоприятен и ако смятате, че в България няма учебна институция, която да отговаря на претенциите ви, Турция може да ви предизвика с това, че е близка и в същото време непозната образователна дестинация.

Средно образование

Образованието е безплатно до колеж или университет. Средното образование се провежда в гимназии (лицеи) и продължава 3-4 години. Анадолски, природонаучни, професионални, технически, духовни ислямски, по изкуствата и частни гимназии са видовете средни училища, между които можете да избирате. Най-добрите са анадолските, природонаучните и частните гимназии и затова са най-популярните. При тях има една допълнителна година, в която се преподава само чужд език, а през следващите години повечето предмети се преподават на този език. Таксата в частните училища е около 4 000 щатски долара годишно.

Висше образование

Висшето образование се състои от две и четиригодишни университети и училища за продължаващо обучение, които са обединени в автономен Съвет за висшето образование. Има около 60 държавни и редица частни вузове. Приемът в университетите се осъществява чрез изпит, който се държи веднъж годишно. За да влязат в добри специалности, бъдещите студенти започват подготовка две години по-рано, налага им се да посещават и частни уроци. За да имат някакъв шанс за прием, кандидат студентите трябва да изкарат поне 105 точки. След това студентите правят своя избор и накрая съветът ги класира, започвайки от най-високите резултати. Около една трета от кандидатите биват приети, а останалите отиват в частни институции, ако могат да си го позволят, чакат една година до следващите приемни изпити, започват работа или влизат в казармата. Не, не съм се объркала, говорим за турското образование, а не за българското. Годишните такси на държавните вузове варират от 100 до 350 щатски долара. След четири години може да се продължи за магистратура още една или две години, но това става след изпит и се заплаща малко повече.

Турските университети в световната класация на www.webometrics.info:

  • 435 Middle East Technical University
  • 510 Bogazici University
  • 630 Bilkent University
  • 765 Ankara University
  • 828 Istanbul Technical University
  • 850 Sabanci University
  • 903 Hacettepe University
  • 904 University of Anatolia
  • 1002 AgeanUniversity
  • 1050 GaziUniversity
  • 1152 InonuUniversityMalatya
  • 1256 IstanbulUniversity
  • 1306 DokuzEylulUniversity

Middle East Technical University

Middle EastTechnicalUniversity е държавен турски университет, основан през 1956-та година. В METU можете да учите в следните факултети – Faculty of Architecture, Faculty of Arts and Sciences, Faculty of Economic and Administrative Sciences, Faculty of Education, Faculty of Engineering, Graduate School of Applied Mathematics, Graduate School of Informatics, Graduate School of Marine Sciences, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Graduate School of Social Sciences, Technical Vocational School of Higher Education и School of Foreign Languages. Университетът предлага и програма, съвместно със State University of New York, при която се завършва с диплома и от двата университета.

Undergraduate програми

Има ограничен брой места за чуждестранни студенти в undergraduate програмите. Изискванията са следните: завършено средно образование, да не са граждани на Турция или на турската част на Кипър, да представят изпитни резултати от изпити, които се признават в METU (входящ университетски изпит за чуждестранни студенти –University Entrance Examination for International Students, минимум точки – 55-60; SAT Reasoning – общо 1 100 от 1 600 точки на раздела Math и Critical Reading и минимум 680 от 800 по математика на SAT Reasoning test; International Baccalaureate – общ сбор минимум 30).

Всички документи трябва да са на турски или английски, да са заверени копия, можете да ги заверите и на място, ако покажете оригиналите. Трябва да приложите формуляр за кандидатстване, диплома за средно образование, официален препис на часовете и оценките от средното училище и преведено на английски или турски копие, оригинално или заверено копие на издържан изпит (някой от горепосочените), копие от паспорта, две снимки и вносна бележка от банката за платена такса за кандидатстване в размер на 50 щатски долара.

Крайният срок за кандидатстване за текущата учебна година беше до юли 2009-та, а за късното кандидатстване – до август 2009-та.

Адресът, на който можете да изпращате вашите документи (по пощата, чрез куриер или на ръка) е: Middle East Technical University, Registrar’s Office, 06531-ODTU ANKARA.

Езикът на преподаване в университета е английският. Студенти, които не представят валидни документи за владеене на езика (TOEFL, IELTS или METU English Proficiency Exam) ще трябва да се явят на подготвителен курс по английски в Department of Basic English. Всички останали директно започват своята undergraduate програма.

Изисква се студентска виза за регистрацията.

METU не предлага стипендии, финансова помощ или работа през лятото на чуждестранни студенти.

Такси и разходи за живот

За undergraduate програмите таксите варират от 350 до 530 долара на семестър за най-евтините и от 780 до 1 900 долара за най-скъпите като архитектура и инженерство. Програмите с двойна диплома от METU и State University of New York са доста по-скъпи – между 2 600 и 2 950 долара на семестър. Таксите за graduate програмите не са толкова високи – от 100 долара за най-евтината до 650 долара за най-скъпата. Международните студенти трябва да имат и здравна осигуровка, която излиза около 250-300 щатски долара годишно.

Разходите за живот на студентите са най-малко между 400-600 щатски долара на месец. Учебниците и други административни такси са около 100-150 долара на семестър.

Bogazici University

Bogazici University е основан през 1971-ва година и е наследникът на известния Робърт колидж, след като през същата година колежът с всичкото си имущество, персонал, сгради, лаборатории и библиотеки преминал в ръцете на турското правителство.

Таксите за чуждестранни студенти са от 350 до 930 щатски долара на семестър. Регистрационната такса е 50 долара за редовния прием и 70 долара за късния.

За прием в този университет ви е нужно да имате диплома за средно образование, поне 45 точки на изпита Entrance Examination for Foreign Students или минимален общ сбор 1 250 от Math и Critical Reading (680 точки от които трябва да са от раздела математика) на SAT Reasoning Test. Формулярът за кандидатстване може да се изтегли от страницата на университета.

В Bogazici University може да избирате от следните факултети:

Faculty of Arts and Sciences, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Education, Faculty of Engineering, The School of Applied Disciplines, The School of Foreign Languages, Ataturk Institute for Modern Turkish History, Institute of Biomedical Engineering, Institute of Environmental Sciences.

Каквато и специалност да изберете, ще я намерите в турските университети. Дали ще е по-престижно да я завършите там, а не в България, това е друг въпрос. Е, ако желаете да се реализирате в областта на киното, стягайте багажа, защото в Турция през последните години се снима много. И то не само сапунени сериали.

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top