
Вие възнамерявате да следвате във Франция. Със сигурност правилния избор е важен за вас. Но часът на избора е и часът на съмненията. Кой факултет да избера и къде? Кое е най-доброто за мен? Ами ако все още не знам какво искам да правя?
Успокойте се, вие не сте единствените в това положение. Не бива обаче да оставяте случайността да решава вместо вас. Използвайте времето да се информирате, да прочетете повече документация, за да уточните проекта си.
Условия за следване във Франция
Ако сте титуляр на диплома, еквивалентна на френската диплома за завършено средно образование(bас), можете да продължите образованието си във Франция при условие, че:
- владеете френски на ниво, отговарящо на изискванията на съответното учебно заведение (препоръчителна диплома DELF B2);
- имате добър успех по предметите, свързани с избраната специалност;
- разполагате със средства за финансиране на престоя ви за обучение. Центърът за култура и сътрудничество към Френското посолство не отпуска стипендии за нива Licence и Master 1.
Вие можете обаче да кандидатствате за социална стипендия. Необходимо е да попълните Dossier social étudiant в сайта на съответния CROUS между 15-ти януари и 30-ти април на текущата година.
Типове учебни заведения
Във Франция съществуват три основни типа висши учебни заведения:
Университети
Френските университети са държавни учебни заведения. Те приемат студенти, притежаващи френски (bac) или чуждестранна диплома за средно образование, даваща достъп до висшето образование в съответната страна. Университетите предлагат фундаментални, технологични или професионално ориентирани програми на обучение.
Специализирани висши училища и институти
Това са специализирани висши учебни заведения, държавни или частни, с професионална ориентация в области като : инженерни науки, архитектура, търговия и управление, писмен и устен превод, журналистика, изкуство. С високи изисквания при подбора и приема на кандидатите.
Les Grandes écoles
Les Grandes écoles включват частни и държавни висши учебни заведения и заемат особено място във френската образователна система. Приемът в тях, изключително селективен, е след успешно издържан изпит в края на втората година на така наречените подготвителни класове (classes prépas) или по диплома. А в училища с интегрирани паралелки и 5-годишен цикъл на обучение, постъпването става директно след завършване на средното образование.
Освен инженери и мениджъри на високо ниво, те подготвят и специалисти в области като изкуство, литература и хуманитарни науки.
Съществуват три категории подготвителни класове (classes prépas) :
- икономически и търговски – подготвят за конкурсите във висшите училища по търговия и управление и за Ecole normale supérieure de Cachan
- литературни – подготвят за конкурсите в Ecoles normales supérieures (специалности математика или социални науки), Ecole nationale des Chartes, висшите училища по търговия и управление и институтите за политически науки (IEP)
- научни – подготвят за конкурсите във висшите инженерни училища, Ecoles normales supérieures и висшите национални ветеринарни училища.
Конкурсите са трудни и е добре предварително да се обмислят евентуални възможности за преориентиране, като кандидатстване едновременно и в университет.
Процедури за кандидатстване
Кандидатства се директно в съответното учебно заведение Процедурите за подаване на документи и записване както и сроковете зависят от типа на учебното заведение и избраната специалност.
Чуждестранните студенти, от страни членки на Европейския съюз, изтеглят формуляр за кандидатстване от Интернет сайта на избрания университет или се регистрират онлайн. Процедурите Demande d’admission préalable (DAP) и Admission Post-Bac не се отнасят за тях.
Кандидати, които са завършили или завършват средното си образование в чужбина и притежават или предстои да получат френска диплома baccalauréat (BAC), кандидатстват по процедурата Admission Post-Bac (APB) за прием в ниво Licence1, 1-ва година медицина или фармация като попълват електронно досие в сайта www.admission-postbac.org
Няма ограничения в броя на специалностите и университетите, в които може да се кандидатства. Приемът в университетите в Париж и областта, поради голямото търсене, е ограничен.
Документи, които университетите могат да изискат при подаване на досието за кандидатстване или при записване на място:
- преведено на френски и легализирано фотокопие на акта за раждане или документ за самоличност;
- документи удостоверяващи нивото на владеене на френски език (дипломи DELF или DALF, сертификати TCF или TEF);
- за зрелостниците – извлечение на оценките от 9, 10, 11 и 12 клас – 1-ви срок;
- за завършилите средно образование – Диплома за завършено средно образование;
- за студентите първа година – уверение за записване в университет; за тези, които са втора или следваща година – академична справка и уверение, че са записани в по-горен курс;
- за завършилите средно образование, желаещи да учат архитектура – извлечение на оценките от 10,11 и 12 клас, както и портфолио с рисунки във формат А4;
- за работещите – служебна бележка от местоработата.
За да се запишат в Licence във Франция, кандидатите трябва да отговарят на условията за прием във висшето образование в собствената им страна. В България дипломата за завършено средно образование не дава възможност за директно записване в университет и поради тази причина, при административното записване във Франция, учебното заведение изисква уверение за прием или успешно положен приемен изпит в България.
Съвети:
- кандидатите трябва възможно най-точно да попълнят досието за кандидатстване
и много добре да аргументират мотивацията си;
- препоръчително е да има съответствие между изучаваният от кандидата профил в училище и избраната специалност;
- не се изпращат оригинали на документи, а се пазят; те се представят в съответния университет при окончателното записване;
- всички документи издадени на български трябва да бъдат преведени на френски и легализирани.
Предвид принципа за автономност на университетите във Франция, решението за прием зависи само от съответното висше учебно заведение. Отговорът (положителен или отрицателен) е валиден само за съответната университетска година.
В специализираните училища и институти
Кандидатстването в специализирани висши училища и институти, които приемат студенти чрез конкурс, изпит пред комисия или по документи, става чрез директно изпращане на досието в съответното учебно заведение.
За специалността архитектура, кандидатите от страни членки на Европейския съюз попълват електронно досие в сайта www.admission-postbac.org. Повече информация в сайта : www.archi.fr/ECOLES.
В Grandes écoles
Приемът в тези училища е след преминаване през така наречените подготвителни класове (CPGEClasse préparatoire aux grandes écoles).
Процедурата за кандидатстване в CPGE е информатизирана и досието се попълва в Интернет на адрес www.admission-postbac.org. Етапите са четири:
● Записване по Интернет
- Изпращане по пощата на хартиен вариант на електронното досие
● Запознаване с предложенията за прием и задължителен отговор от страна на кандидата
●Административно записване в учебното заведение избрано от кандидата
Кандидатите имат право да изберат 12 училища без ограничение в специалностите. Досиетата се разглеждат едновременно от всички посочени учебни заведения.
Приемът в подготвителните класове зависи от постигнатите в училище резултати, за което се прилага извлечение на оценките за изминалите години на обучение.
Информация за подаването на документи се публикува през декември на предходната година. Кампанията за кандидатстване в CPGE е от януари до март на текущата година.
Все повече Grandes Ecoles предлагат на чуждестранните студенти прием по диплома или чрез явяване на конкурс след завършена втора или трета година във висше учебно заведение в собствената страна. Процедурите са специфични за всяко Grande Ecole – информацията се публикува в сайтовете им.
Обучението във Франция
Организацията на френското висше образование е в съответствие с общата европейска схема LMD : Licence, Master, Doctorat, при която за получаване на съответната диплома се вземат предвид семестрите от началото на постъпване във висшето образование и съответстващите им кредити ECTS.
Системата ECTS (European Credits Transfert System) е европейска система за учебни единици (кредити), които могат да се натрупват и трансферират, и които се определят на база обем дейности, необходими за усвояването на съответния учебен предмет, които студентът трябва да извърши. Тази система улеснява мобилността на студентите в рамките на ЕС през периода на тяхното обучение.
Първото ниво, във френското висше образование, завършва с диплома за професионален бакалавър Licence(bachelor degree) три години след края на средното образование. Получава се след покриването на 180 кредита (6 семестъра по 30 кредита).
Дипломата licence дава право на студента да продължи в master professionnel или master recherche, отговарящи на ниво магистър. Дипломата Master(master degree) се получава след покриване на 120 кредита (4 семестъра по 30 кредита) и пет години обучение.
Дипломата master recherche дава възможност за ориентиране към изследователска дейност и подготовка на докторат. Doctorat (doctorate degree – Ph D) се получава след три години обучение.
Licence, master, doctorat са национални дипломи.