Kогато се заговори за Испания, първото, което ни идва наум, са футболът, плажовете и фламенкото. Не е тайна, че южната държава е предпочитана от нас, българите, и като дестинация за работа и почивка, поради близкия до нас темперамент, чудесния климат и културно богатство.
Когато обаче се фокусираме върху образованието в Испания, мнозина махват с ръка с реакцията „Няма как, не знам испански, а те не знаят английски!“ Митът „испанците не говорят английски“ е пряк резултат от колониалното минало и масова употреба на езика, но вече е развенчан. Безспорен факт е, че все повече испански университети през последните години предлагат специалности на английски език и привличат значителен брой чужденци. Страната бързо се „вписва“ в условията на общата образователна карта на Европа, подобно на държави като Италия, Франция и Белгия.
Разговаряме със София Кацарова, образователен консултант „Испания“ в Интеграл.
„В Испания има 50 държавни и 29 частни университета, като фокусът все повече е върху практическото обучение и иновациите. Наборът от предлагани специалности е изключително широк, а все повече универси¬тети пускат програми, преподавани частично или изцяло на английски език.“, въвежда ни в темата тя.
Кои са най-търсените специалности с английски език?
Най-желаните държавни универси¬тети, предлагащи програми на английски език, са „Карлос Трети“ в Мадрид, Университетът в Барселона, Автономният университет в Барселона, както и Университетът Помпеу Фабра. На първите места в класацията на испанските частни висши учебни заведения, залагащи на качествено обучение на английски език, са ESADE, IE University, University of Nebrijа и UCAM.
Защо се насочват натам учениците?
Голяма част от българите, продължаващи висшето си образование в чужбина, са привлечени от възможностите за практически занимания, като това е елемент, с който се характеризира и висшето образование в Испания. „Може да пропуснеш лекция, но практическо занятие – в никакъв случай“, споделят студенти там. Те развенчават заблудата, че в страната на сиестата обучението е лесно и се случва „между другото“.
Достъпен прием и такси за обучение
Процесът по кандидатстване в държавните висши учебни заведения е значително по-достъпен след отпадането на изискването към българските кандидат-студенти да се явяват на универсалния и задължителен за испанците изпит. Държавните университети не изискват мотивационно писмо, нито пък определен хорариум за специфични специалности. Частните университети имат собствени критерии според специалността и профила на кандидатите, които се стремят да привличат. Изискванията не са стандартизирани и обикновено включват висока диплома, мотивационно есе, CV, онлайн интервю и други.
Задължително условие при приема са сертификатите за владеене на език. За специалностите на английски език това са традиционните за Европа сертификати за удостоверяване на езиково ниво. Владеещите испански трябва да имат предвид, че датите за полагане на изпита за сертификат DELE са доста ограничени, а времето за получаване на резултата е 3 месеца.
Една година в бакалавърска програма в държавен испански университет е между 700 и 2100 евро, в зависимост от програмата, а магистратурата и докторската степен – между 900 и 3300 евро. Между 5 000 и 20 000 евро на година са таксите в частните университети.
Сроковете за кандидатстване в държавните университети са до началото на юли месец, а в частните университети кандидатстването и условният прием могат да се случат на далеч по-ранен етап, още през януари и февруари.
Има ли нещо специфично при кандидатстване и прием?
Поради изключително големия интерес към специалностите изцяло на английски език в испанските държавни университети, балът за прием става все по-висок. Това предполага българските кандидат-студенти не просто да имат отлична диплома и много добър резултат от положен приемен изпит по желана дисциплина в български университет, които са стандартните изисквания за кандидатстване в Испания, но и да са готови дадат всичко от себе си на специализирани изпити за повишаване на бала, които се провеждат на място в Испания или в други изпитни центрове в Европа.
Кои са най-популярните специалности и къде е добре да се учат те?
Право в Саламанка и икономика в Аликанте са две от предпочитаните специалности от българи, редом с бизнес специалностите на най-голямото висше учебно заведение – Университетът „Карлос Трети“ в Мадрид и Автономния университет в Барселона. За хуманитарни науки родните студенти предпочитат Университета „Рей Хуан Карлос“, както и университетите в Мурсия и Гранада. Топ дестинацията е Саламанка, където се намира най-старият университет в Испания, носещ установени традиции и силна репутация.
Да учиш туризъм в Испания е вълнуващо преживяване в страната на най-красивите плажове в Европа. Особено популярни за изучаване на туристически мениджмънт са програмите на университетите в Мадрид, Барселона, Валенсия и Сарагоса, Малага и Саламанка. Традиционно обучението е практически ориентирано като възможностите в Испания са многобройни.
Какви за възможностите за настаняване?
Голям избор при настаняването, според желанието и възможностите на кандидата, е присъщ за живота в Испания. Сред най-популярните опции за чуждестранни студенти са общежитие към университета, частно общежитие или квартира, като цените варират според района, типа, размера и допълнителните разходи. Според проучване, проведено в 86 общежития в 17-те столици на автономните области в Испания, средната цена за самостоятелна стая в частно общежитие на пълен пансион с включени битови сметки и почистване възлиза средно на 900 евро, като най-скъпите са в Мадрид и в Барселона. За по-непретенциозните студенти има възможност за общежития на цени между 360 и 650 евро на месец, а наемането на апартамент най-често излиза между 450 до 700 евро. Студентите могат да живеят и с местни семейства, като при този вариант месечният наем възлиза на 700-800 евро, които обаче включват и 3 хранения дневно.
Добавената стойност на обучението е свързана с отлични възможности за живот – достъпният стандарт, съчетан с отличен климат, култура и колорит. Разходите за живот са значително по-ниски от скандинавските страни и Великобритания например. Около 600 евро месечно за квартира, режийни и лични разходи са достатъчни за по-малките градове в страната. Традиционно по-високи са разходите за живот в Мадрид и Барселона, където обаче има повече възможности за работа в свободното време, с което студентите да припечелват достатъчно за спокоен и комфортен живот.
Не е без значение и фактът, че за 3 до 6 години чуждестранните студенти овладяват и един от 3-те най-популярни езика в света – испанския, безценен личен актив за цял живот. Испания е известна и като „страната на многото стартъпи“, с възможности за дребно и средно предприемачество, които са добра основа за силен професионален старт и намиране на работа. Повечето университети разполагат със секция за платени и неплатени стажове, както в самата Испания, така и в други държави на ЕС.
Испания ще бъде представена като образователна дестинация по време на международното изложение „Световно образование“ (21 февруари – Варна, 22 и 23 февруари – София и 24 февруари – Пловдив), където кандидатите ще получат специализирана информационна брошура с детайли и безплатни консултации за прием в програмите на английски и испански език.
Предварителна регистрация за участие във форума на адрес: www.world-education.eu
За повече информация:
София Кацарова
Тел.: 02/80 50 625
Е-mail: skatsarova@integral.bg