fbpx
Начало » Бакалавър » Интересът към българските университети се повишава

Интересът към българските университети се повишава

  • bobi
  • 18 мар. 2024
  •  Коментарите са изключени за Интересът към българските университети се повишава
условия прием 2022

През последните години интересът на завършващите ученици към българските университети непрекъснато нараства. Това заяви за БТА директорът на Центъра за кариерно ориентиране във Варна Дияна Янева преди откриването на кандидат-студентската борса, чийто домакин бе Юнашкият салон в крайморския град.

„Тенденцията е младите хора да търсят все по-често и съвети за кариерната си ориентация“, допълни Янева.

По думите ѝ през миналата учебна година през групови обучения в Центъра са преминали над 5600 ученици. Експертите са дали и повече от 900 индивидуални консултации.

Тъй като тенденциите са младите да избират родни университети, на борсата се представят 6-те варненски висши училища, допълни Янева.

Тя подчерта, че сред учебните заведения в страната вече има огромна конкуренция, но целта на Центъра е да популяризира местните, за да може младите хора да пожелаят да учат и се реализират в родния си град.

Специалностите във Висшето военноморско училище непрекъснато се надграждат. Новостите са свързани с компютърните системи. Вече са създадени специалности „Дигитална трансформация“, „Изкуствен интелект и SMART технологии“, „Софтуерни и компютърни технологии“. Новост в училището е специалността „Корабен сервизен инженер“, която дава възможност завършващите да се реализират както на брега, така и на море, посочи Георги Петров, старши експерт в отдел „Учебна дейност“ във ВВМУ.

Николай Драгоев, ръководител на приема на студенти във Варненския свободен университет, коментира, че училището предлага програми в 10 професионални направления. По думите му сред най-търсените специалности са „Право“ и „Архитектура“.

„Много младежи се ориентират и към програмите по психология. През последните години кандидат-студентите правят аргументиран избор на професия, като вземат предвид как ще се реализират след завършването си“, допълни Драгоев.

Той коментира още, че Варна е град със силни академични традиции в областта на икономиката и бизнес специалностите са винаги търсени. Университетът предлага и специалност „Международен бизнес“ на английски език, която е съвместна с партньори от Норвегия и отваря възможност младите на практикуват в международни компании.

„Икономическият университет предлага 28 бакалавърски и 27 магистърски програми“, посочи Елица Виденова, експерт „Връзки с обществеността“ и и.д. директор на Центъра „Кариери, предприемачество и маркетинг“ във висшето училище.

В редовната форма на обучение специалностите са изключително разнообразни, в сферата на икономиката, бизнеса, администрацията, логистиката, информатиката, аграрния бизнес. Висшето училище предлага 4 специалности с преподаване на английски език. Университетът има над 2800 партньори от бизнеса и администрацията. Реализира няколко съвместни програми с чуждестранни партньори с възможност за получаване на дипломи, които важат в различни държави. Има сключени партньорства с висши училища от над 40 държави за обмен по програмите „Еразъм“ и „CEEPUS“, както и повече от 70 договора по програма „Еразъм +“ за провеждане на студентски практики в чужбина.

31 специалности предлага на младите хора Техническият университет, допълни Марияна Петрова, експерт по приема на студентите. Освен това, завършващите могат да се ориентират и към двата колежа към висшето училище – във Варна и Добруджанския технологичен колеж в Добрич. Палитрата на специалностите в университета е изключително богата – информационните и комуникационните технологии, роботиката, изкуствения интелект, корабостроенето и синята икономика. Университетът предлага и специалност „Възобновяеми енергийни източници“. Училището разполага с над 250 лаборатории и тренажорни комплекси, а студентите могат да разчитат и на стажове по специалността си.

Иглика Щерева, експерт по прием на студенти в Медицинския университет, посочи, че на борсата младите хора има възможност да получат подробна информация за колежа към висшето училище, както и за дейността на филиалите в Шумен, Сливен и Велико Търново, където се реализира прием медицински сестри и акушерки.

Все повече кандидат-студенти избират университета, като в него учат младежи от 52 държави, допълни Щерева.

Тя подчерта, че училището се насочва към направления, които съчетават медицината с други специалности. Като примери тя посочи, новата програма „Изкуствен интелект“, както и единствената в страната специалност „Биомедицинска техника и технологии“, която съчетава медицината с инженерните науки. От тази година университетът вече ще предлага и магистърска специалност „Кинезитерапия“.

Висшето училище по мениджмънт предлага 10 бакалавърски програми в сферата на бизнеса, софтуерните системи и различните сегменти на туризма. На въпросите на младежите днес отговаряше Сияна Смолецова от отдел „Прием и маркетинг“. За БТА тя посочи, че университетът вече предлага и докторска програма по туризъм, обучението в която се провежда на английски или български език. Институтът по кулинарни изкуства към ВУМ предлага акредитирани специалности с възможност за завършване с две дипломи. Студентите имат до 500 часа практическо обучение и задължителни стажове. Освен това те имат възможността да пътуват, за да се обучават или да карат стажове на четири континента.

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top