След успешно завършен 6-годишен курс на обучение 80 абсолвенти от България, Сърбия, Украйна и Македония придобиха образователно-квалификационна степен „Магистър” и професионална квалификация „лекар” в Медицински университет – Плевен.
Първенци на випуска, завършили с пълно отличие от курса на обучение и държавните изпити, са д-р Виктор Петров и д-р Венелина Гандилева. Те бяха наградени с позлатен плакет „ Златен Хипократ“. Отличниците на випуска бяха поздравени своите колеги и отговориха на приветствията на ректора проф. д-р Славчо Томов и на официалните гости.
Д-р Венелина Гандлиева даде специално интервю за Medical News.
Какво Ви мотивира да учите медицина?
Следването на медицина за мен беше естествено продължение заради любовта ми към биологията и хуманността, възхищението ми пред хармоничното устройство на човешкото тяло и разнообразието от възможности и професионални направления, които предлага медицината.
За мен това беше една голяма мечта, но с времето разбрах, че наистина това е моето призвание, защото се чувствам щастлива и удовлетворена – харесва ми динамиката в професията, както и чувството за удовлетвореност от добре свършената работа.
Смятате ли че нивото на медицинското образование в България е на ниво и сравнимо ли е то с това в другите държави по света?
Нямам наблюдения за медицинското образование в другите държави и дори в другите университети, но смятам, че в Медицински университет – Плевен нашите преподаватели поставиха значима основа от знания и умения, които ние да затвърдим и усъвършенстваме по време на специализацията.
Избрали ли сте си вече какво ще специализирате и къде?
Да, избрах да специализирам образна диагностика в Плевен.
Разкажете ни интересна история от следването си в МУ?
Следването ми в МУ е свързано с безброй интересни истории и приятни спомени, споделени с колегите, но може би най-вълнуващите са тези от първите ни дни в МУ, когато все още се запознаваме един с друг и с материала.
Беше едновременно интересно и плашещо, защото се сблъсквахме с много нови неща и неминуемо човек започва да се пита „дали ще се справя, дали това наистина е за мен“, но след това свикваме с рутината на ежедневието и дори успяваме да „откраднем“ време за себе си и да се забавляваме.
Други интересни истории се случиха, когато започнахме да се срещнаме с пациентите и техните истории – някои от тях бяха затрогващи, други интересни, трети забавни и мисля, че всеки помни по някой от своите първи пациенти.
Какво бихте променили в системата на здравеопазване, ако сте здравен министър?
Улеснен достъп до качествена медицинска помощ за пациентите, защото в доста населени места в страната хората нямат достъп до модерна и добре квалифицирана медицинска помощ.
Електронното здравно досие на пациентите е инструмент, който би улеснил работата на лекарите. Освен това бих променила начина на финансиране на здравните заведения, защото в момента сме свидетели на един „пазар на здраве“, което води до ориентиране към печалбата, а не към пациента.
И не на последно място смятам, че трябва да се мисли повече за въвеждане на инструменти за оценка и контрол на качеството на оказваната медицинска помощ.
Източник: http://medicalnews.bg/