„Професиите на бъдещето ще са интердисциплинарни. Ще се разчита на широкия мироглед на студентите и на добрата им подготовка“. Това обясни доц. Кристиян Постаджиян, зам.- ректор по учебната дейност в НБУ.
В Нов български университет през тази седмица – 18 – 22 март, се провеждат Дни на отвените врати. Те са посветени на професиите на бъдещето.
„Поне няколко пъти в годината имаме Дни на отворените врати. Даваме възможност на кандидат-студентите и на родителите им да се запознаят с наши преподаватели, да присъстват на отделни лекции, да видят средата, както и начина на кандидатстване и обучение. Тази година решихме да направим три отделни събития, посветени на професиите на бъдещето. Важно е младите хора да участват в дебата за бъдещето на образованието.
Изкуственият интелект променя изцяло определен тип професии. Няма как някой да бъде застрахован. Ние се опитваме да развиваме различни форми, които дават гъвкавост и мобилност на студента“.
Доц. Кристиян Постаджиян даде за пример Илън Мъск.
„Човек, който съчетава много и различни знания и умения.
Цели се развитието на по-комплексни личности с отговорност към обществото.
Една професия днес може да е много доходоносна, но след десет или двайсет години може да се окаже, че вече не е такава. Важно е колко гъвкав може да бъде човек и да се адаптира, за да приложи своите знания и умения в друга сфера, където също да бъде успешен“.
Зам.- ректорът покани всички млади хора, които се вълнуват от образованието на бъдещето, да посетят университета. Той посочи, че в някои от събитията лектори ще бъдат и студенти.
Материалната среда е нещо много важно, защото тя дава инструменти, но голямо значение има и човешкият фактор, посочи доц. Постаджиян.
„Едно от предимствата на НБУ е свободата на общуване между преподавател и студент. Наричаме го споделено лидерство.
Студенти, които учат по различни програми, имат възможност да работят заедно по интердисциплинарни проекти.
Разпознаването на средата като собствен дом вдъхновява младите хора. Кара ги да прекарат повече време в университета“.
Доц. Постаджиян коментира въвеждането на безплатно висше образование в държавните университети.
„Когато говорим за висше образование, водещата тема трябва да бъде качеството. Имам притесня как едно нещо мотивира младите хора, когато е безплатно. Важно е да се каже с каква цел се прилага този инструмент. Чух две цели. Едната беше достъпност до образование, но не съм убеден, че таксата за обучение е най-голямата финансова бариера.
Другата тема беше спирането на кандидат – студентите от заминаване в чужбина. НБУ е алтернатива на образованието в чужбина. Когато разговаряме с кандидат – студенти, таксата за обучение в България не е основен фактор“.
Той не смята, че и двете цели не могат да бъдат изпълнени с този инструмент.
„Обществото трябва да дава други инструменти, като студентските кредити и политиките за стипендии“.
Вратите на НБУ са винаги отворени, напомни зам.- ректорът.
„Събитията са през цялата седмица. Подробна програма може да бъде намерена на сайта“.