fbpx
Начало » Бакалавър » Ако искате да учите във Финландия

Ако искате да учите във Финландия

  • Milena Uzunova
  • 28 авг. 2017
  •  Коментарите са изключени за Ако искате да учите във Финландия

Изборът на чужда държава за получаване на висше образование може да бъде много по-лесен, когато към него се подхожда с добра информираност и ясна мотивация защо именно там е подходящото място. Какво всъщност е характерното и специфичното във висшето образование на тази северна държава?

Институции и дипломи

Висшите училища във Финландия са държавни и частни, разделени в два основни сектора: университети и политехнически институти, познати още като universities of applied sciences. Университетите провеждат обучение от академичен тип и извършват изследователска дейност, а политехническите висши училища предлагат професионално обучение.

Дипломите, които се предлагат, са до бакалавър, магистър и доктор. Докторска степен можете да получите само в университет. Бакалавърската степен в университетите се получава след 3 годишни програми, а в политехническите институции – след 3.5-4 години. Магистърската степен се взима след завършване на 1.5-2-годишни магистърски програми. За докторска степен се учи 3-4 години.

Ако приемем, че едно от първите неща, които интересуват кандидат-студента, е колко са престижни висшите училища, то трябва да знаете, че макар Финландия да не е от най-силните образователни дестинации, University of Helsinki например често попада в световния топ 100 и гравитира около 50-60 място.

Ето най-популярните висши училища:

University of Helsinki www.helsinki.fi

Tampere University of Technology www.tut.fi

University of Oulu  www.oulu.fi

Helsinki University of Technology  www.tkk.fi

University of Tampere  www.uta.fi

University of Turku www.utu.fi

Език на обучение

Във Финландия можете да учите на фински, шведски и английски език. Повечето от финландските университети предлагат курсове по фински за чуждестранни студенти. Над 400 пък са програмите на английски език, предлагани от висшите училища. Най-често изискваните английски езикови сертификати са IELTS, TOEFL и тези на Cambridge ESOL.

Кандидатстване

В случай, че се интересувате от програмите по английски език, потърсете в сайта на Центъра за международни връзки CIMO www.cimo.fi След като изберете програма, трябва да осъществите контакт директно с учебното заведение и по-точно – отдела за прием на чуждестранни студенти. За общ пример на кандидатстване във финландски вуз ще използваме University of Helsinki, като не забравяме, че процедурата е идентична, но може да има известни различия, според индивидуалните изисквания на всяко учебно заведение. При кандидатстване ще трябва да:

  • попълните формуляр за кандидатстване (изтегля се от страницата на вуза)
  • представите диплома за средно образование, за висше образование (бакалавърска или магистърска)
  • езиков сертификат
  • мотивационно писмо
  • академична справка

Всички документи трябва да са легализирани и преведени на фински, шведски или английски. Документите не се изпращат по факс или мейл, както не се изпращат сканирани копия на дипломи, освен, ако това не е изрично поискано от висшето училище. Като допълнение можете да представите копие от лична карта, всякакви допълнителни дипломи и сертификати, както и да посочите как възнамерявате да финансирате следването си. Високият успех от дипломата е повече от препоръчителен, защото при среден успех под 4.50 конкуренцията ще ви елиминира.

Приемът в бакалавърски програми обикновено се осъществява два пъти годишно – януари/ февруари и септември. Добре е да направите справка директно в избраното висше училище, за да не пропуснете сроковете.

Такси

На богата, социално ориентирана и милееща за образованието държава като Финландия подхожда безплатно образование и то е именно такова. Във всички държавни вузове обучението е без такси.

Стипендии

Както се досещате, при безплатно обучение стипендии не се отпускат за бакалавърски програми, а на изследователи, специализанти и докторанти. За стипендии отново трябва да се информирате от сайта на CIMO. Имайте предвид, че отпусканите суми не са големи – около 1 000 евро на месец и едва ли ще покрият всичките ви разходи за живот.

Разходи за живот

Във Финландия животът е доста скъп. Наемите започват от 600-700 евро (Хелзинки) и малко по-ниски суми в другите градове. Като цяло живеещите в държавата българи предупреждават, че животът с по-малко от 1 500 евро на месец е труден. Добрата новина е, че студентите могат да работят свободно каквото искат, без ограничения във времето и изобщо имат правото да се бъхтят здраво, за да финансират образованието си.

Ако се тегли чертата, става ясно, че Финландия може да ви спечели с безплатното си образование, доброто ниво на висшите училища, възможността да учите на английски език и редицата „благини”, характерни за т.нар. социално ангажирани скандинавски държави, на които се радват студентите – безплатен Интернет, достъпно медицинско обслужване и намаления в студентски столове, транспорт, музеи. Това, което разколебава, може да са климата и аномалията – месеци нощ, месеци ден, които не са леки за понасяне, както и високите разходи за живот.

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top