fbpx
Начало » Статии » Студентски стажове

Студентски стажове

За студентите лятото може да бъде време за отдих, за завръщане в родината (ако учат зад граница) или за наваксване с ученето. Лятото обаче е и удачното време за стаж. Стажът е взаимноизгодна сделка между работодатели и студенти, при която работодателят получава безплатна или нископлатена работна ръка, но и възможност да си намери полезен кадър (ако остане доволен от показаното), а студентът – възможност да натрупа практически опит в сферата, в която се обучава, възможност да направи контакти, от които да се възползва при търсене на работа в бъдеще, да опознае друга държава, а и да спечели някакви пари. Стажът е съществена част от обучението по много специалности и дори е заложен като задължителна част в структурата на програмата.

Какви видове стаж има?

Като продължение на предходното изречение, стажът на първо място може да е задължителен или доброволен. По дефиниция той е доброволно положен студентски труд за лимитиран период (обикновено до 3 месеца) време, който се осъществява в свободната от занятия част на академичната година и когато не е задължителен, зависи от инициативността и желанието на студента.

Стажът може да е платен или неплатен, както и такъв, за който е посочено, че може да бъде договорено заплащане. Стажът може да бъде летен/ зимен, почасова работа, благотворителна работа, стаж по разпределение след дипломиране или пък някаква форма на обучение в компания.

Как се намира стаж?

Когато стажът е предвиден в учебната програма, очевидно е, че той намира студента, а не обратното. В случай, че това не е така, потърсете информация от кариерния център в университета, от студентския съюз или преподавателите. Ако сами търсите стаж, сайтовете на големите компании трябва да се следят ежегодно и особено често пролетта, когато се анонсират летните стажове. Международните студентски организации също могат да ви бъдат от полза с информация и със стажове, които организират. Търсете и в Интернет. Сайтовете www.europe-internship.com и www.europlacement.com са портали за стажове в Европа и света, а www.internships.com за стажове в САЩ. Търсачките им позволяват максимално прецизиране на вашите предпочитания: държава, град, тип стаж, професионална област.

В кои браншове се предлагат най-много възможности за  стаж?

Едва ли има еднозначен отговор, но със сигурност в браншове като: туризъм, маркетинг и продажби, реклама и PR, медии, се предлагат много и най-разнообразни стажове по всяко време на годината.

Неща за размисъл

  • Стажът, преди всичко, трябва да е от полза за обучението и бъдещото ви професионално развитие. Ето защо е нужно да се прави разлика между студентска бригада и стаж, например. Брането на домати или паркирането на коли пред някой лъскав клуб са начин да спечелите някакви пари, но едва ли това ще впечатли работодателите, когато дойде време да търсите работа по специалността си. И обратното, два месеца неплатен стаж в областта, в която ще търсите професионално развитие, са инвестиция в бъдещето.
  • Парите не са всичко. Стига да можете да си го позволите, не се фокусирайте върху платените стажове, а търсете такива в реномирани компании, макар и неплатени. Вероятно не е лесно да предпочетеш 2 месеца безвъзмезден труд пред възможността хем да стажуваш, хем да изработиш нещо от това. Но ако сте изправени пред такъв избор, помислете какви ползи бихте имали от стаж в топ компания, пък бил той и неплатен. Помислете за знанията и уменията, които бихте натрупали, за това, че ще обогатите биографията си, и не на последно място – какво би станало, ако ви харесат за постоянна работа. А и в крайна сметка студентските стажове не са толкова добре платени.
  • Не очаквайте да ви учат, бъдете инициативни. Вероятно има стажове, при които някой непрекъснато ще ви обучава, но реалността често е съвсем различна. Студентите се наемат, за да вършат досадната, рутинна и трудоемка работа, съобразена, естествено, с възможностите им. Това е съвсем нормално. Направете каквото е по силите ви да оползотворите максимално това време, за да научите и усвоите колкото се може повече. Бъдете инициативни, помнете, че това, което правите е инвестиция в самите вас. Ако задължението ви е да правите крем за торта – поискайте да ви научат да правите блатове; ако по цял ден искат да пращате мейли – поискайте да ви научат на протокола за различни видове кореспонденция… Не очаквайте да ви дават, изисквайте.

Съвети при кандидатстване

За някои стажове се кандидатства само със CV, за други може да поискат мотивационно писмо. Нека то да не е по-дълго от една страница и да съдържа стандартните 4 абзаца:

  • Заявете желанието си да бъдете приет за този стаж; посочете откъде сте научили за него; резюмирайте квалификациите и уменията си, които имат връзка с него.
  • Наблегнете на най-силното си качество, което смятате за съществено при този стаж.
  • Покажете, че познавате институцията/ компанията/ областта на стажа; изтъкнете с какво смятате, че се различавате от останалите кандидати.
  • Заявете готовност за явяване на интервю и завършете позитивно.

 

Как да направите CV-то си

  1. Лични данни: пълно име, дата на раждане, националност, информация за контакт
  2. Образование: какво сте завършили/ учите, сертификати, езици
  3. Трудов опит или умения, свързани със стажа
  4. Препоръки
  5. Интереси, хоби

Помнете правилото „по-малко значи повече”, подавайте информация, която е адекватна за случая. Биографията ви трябва да е на максимум 2 стр. формат А4. Не прекалявайте с препоръките и споделянето на лични интереси и хобита – няма да ви е от полза. Изчитайте внимателно информацията за стажовете, някои от тях са достъпни само за студенти, които имат условие за такъв като задължителна част от академична програма.

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top