fbpx
Начало » Бакалавър » Няма нищо гнило в Дания – Датските висши училища държат ниво

Няма нищо гнило в Дания – Датските висши училища държат ниво

  • bobi
  • 11 май 2018
  •  Коментарите са изключени за Няма нищо гнило в Дания – Датските висши училища държат ниво

Преди около десет години Дания стана изключително популярна образователна дестинация за нашите кандидат-студенти. България точно беше влязла в Европейския съюз, а висшето образование в Дания е безплатно за граждани на ЕС. И това имаше значение. САЩ, Великобритания, Франция, Германия, популярните дотогава държави за получаване на образование в чужбина, таксуваха студентите от България – от няколко стотин до хиляди евро или долари. Перспеткивата за получаване на диплома от чуждестранен университет срещу разходи само за престой се хареса на абитуриентите и в рамките на няколко години доста от тях щурмуваха Копенхаген, Аалборг, Аархус и Одензе, в които градове на скандинавската държава са съсредоточени повечето и по-престижните висши училища. За тези десет години в Дания вече са завършили или са се пробвали да учат доста випуска кандидат-студенти, с които е добре да поговорите на образователните изложения, ако обмисляте възможността да учите там.

С какво още обаче датските висши училища привлякоха интерес към себе си? Програми на английски език – повече от 700, международно признати, до бакалавърска, магистърска или докторска степен. На www.studyindenmark.dk, образователният датски портал, можете да намерите всяка програма, преподавана на английски език, както и изчерпателна информация за висшето образование в страната. Повечето от тях са магистърски, в широк академичен спектър – от икономика, през архитектура, до изкуства.

И така, обучение без семестриални такси на английски език – нужно ли е още нещо като мотивация за следване в Дания? Днешните реалности разклащат и преосмислят тежестта на дипломите от т.нар. топ университети като Оксфорд, Кеймбридж, Харвард, дотолкова доколкото сега и в чужбина, и у нас не е някакво невиждано чудо притежателите на такива да срещат трудности в професионалната си реализация. Въпреки това, кандидат-студентите в своето мнозинство сякаш продължават да се надяват на място именно в топ университети. Може ли Дания да е отговор на подобно желание?

Да се получи диплома от световноразпознаваем топ университет в Дания е дискусионен въпрос.Technical University of Denmark, University of Copenhagen, Aalborg University, Aarhus University са датските висши училища, които световните класации позиционират като най-добрите – в различен ред и под различни места в ранкингите, разбира се. Обикновено най-високо класираният от тях е след топ 50 в света. Понякога някой от тях намира място в топ 100, в друга класация всички са извън него било то на сто и някое или двеста и някое място. Което, общо взето, поставя датските висши училища в нещо като „златна среда“, в подножието на образователния „Олимп“. Това ниво явно е достатъчно привлекателно за чуждестранните студенти и Дания е привлекателна за тях до такава степен, в която може да си позволи от една страна да работи в посока намаляване на квоти за студенти от ЕС в университетите и от друга – да накара университетите да форсират завършването на студентите си, които разтягат бакалавърската си степен до 6 години, вместо 3. Тези процеси текат от 2013/ 2014 година, а докъде ще стигнат, бъдещето ще покаже. Ето защо в датските висши училища сега трябва да се кандидатства с две на ум: по-конкурентни за прием и по-стриктни за получаване на диплома в рамките на академично установения период.

Срокът за подаване на документи в датските вузове за учебната 2018/ 2019 година е 15-ти март, а учебната програма започва през август и септември. Необходимите документи са стандартен пакет от разпознаваема от датската образователна система диплома или академична справка от средно образование, преведена на английски език и легализирана. Ако обучението ще се провежда на датски език, университетите имат входящи тестове за определяне на нивото; ако обучението е на английски език – представя се езиков сертификат – TOEFL (550-583 (paper-based), или 213-237 (computer-based test), или 79-93 (internet-based test) IELTS (6.5 точки) или Certificate in Advanced English (CAE), оценка В. За определени програми има допълнителни изисквания: тестове, минимален успех, портфолио, интервю. Това е упоменато при условията за прием в конкретната програма на съответния университет, с който кандидатите влизат в кореспонденция.

Обучението в датските висши училища е фокусирано върху студентите и възможността те да се изявяват постоянно. Лекциите са отворени за въпроси и дебати, работи се върху проекти, в групи и индивидуално. Разбира се, основен момент е и работата върху реални практически казуси, което доставя особена радост на студентите, за което те свидетелстват при всяка възможност. Оценките се поставят по 7-степенна скáла – от -3 до 12, от „напълно неприемливо във всеки аспект“, до „отлично изпълнение във всеки аспект“. Упомената е, че по някои предмети се поставят просто оценки като „преминава“ и „не преминава“. Дания е разпознаваема като добро място за получаване на висше образование в области като фармация, биотехнологии, „зелени“ технологии, информационни технологии, телекомуникации и дизайн.

Сега няколко думи за студентския живот. Първата голяма вълна български студенти в Дания подцениха или пренебрегнаха факторът висок стандарт на живот и немалка част от тях си изпатиха от лошо направени сметки за месечна издръжка. Стая, в общежитие или на свободен наем, варира от 250 до 600 евро, самостоятелен апартамент се наема от 500 до 1 000 евро (1 евро е приблизително 7.5 датски крони. Данните са от официалния образователен портал, студентите споделят, че намирането на изгодна квартира е доста трудно. За храна на месец са нужни около 300 евро; за учебници, транспорт, застраховка и за фонда „и аз съм човек“ отиват още толкова и отгоре. Накратко казано, животът в Копенхаген и големите градове в Дания с под 1 000 евро на месец е дискусионно осъществим. Умножете тази сума по 9, прибавете пътни разходи за движение по остта България – Дания. Финансовата тежест върху семейството на студента не е никак малка, макар и без такси за самото обучение. Студентите от ЕС имат право да работят без ограничения в часовете. Българските студенти в Дания се обединяват околомнението, че ученето и работата на пълен работен ден са много трудно до невъзможно съвместими. Всъщност, дори почасовата работа се явява проблем в първите 1-2 години от следването, което е съвсем нормално. Доколко и въобще въмзможно ли е студентите да подпомагат финансово ученето си е важен въпрос, който всеки сам трябва да проучи и реши за себе си.

За удоволствията няма нужда от много думи. Дания е богата и добре уредена страна с красива природа, в съседство с нея се намират други богати и уредени държави, които могат да се посетят. Разказите за студентския живот на сънародниците ни, учили там, могат да се резюмират до следното: красиво, забавно, подредено, интересно, не чак толкова студено, пълно с велосипеди, пълно с възможности за забавления. Ако всичко дотук ви звучи приемливо – един последен съвет: колкото по-добре се справите с проучването на държава, университет, програма, толкова по-големи са шансовете да избегнете ситуацията „отидох, видях, върнах се… без диплома.“

Материал на Ивайло Ганчев

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top