Едно научно събитие наближава със страшната сила. На 11 ноември ще вземем „Вдъхновение за бъдещето“ от седем водещи лектори от различни сфери на науката, бизнеса и технологиите, които ще превърнат форума на НПМГ Алумни в много интересна дестинация. В неделя от 9:30 в залата на Microsoft Innovation Center Bulgaria в София Тех Парк предстои пилотното издание на форума, организиран от възпитаници на Националната природо-математическа гимназия.
Лекторите на НПМГ Алумни Форум „Вдъхновение за бъдещето“ са от академичния и корпоративния свят, като са признати на международно ниво. Това са Звездин Бесарабов, д-р Велислава Петрова, Тодор Колев, Деян Янков, Радослав Александров, проф. Николай Денков и Александър Йотов. Те ще ни разкажат на разбираем език най-актуалните теми от науката и бизнеса в момента.
Първият лектор ще бъде Звездин Бесарабов, който ще представи проблемите, стоящи пред разработването на изкуствен интелект в лекцията „Как изкуствен интелект създава изкуствен интелект?“.
Звездин Бесарабов е ученик в 12 б клас на НПМГ и през последните три години работи върху научни разработки, включващи машина за ръкопис, блокчейн базирана система за екипна организация и прогнозиране на криптовалути чрез изкуствен интелект. Някои от тези проекти са представяни и печелили награди на събития по време на CES 2017 в Лас Вегас и IFA 2017 в Берлин. Носител е на наградата на Intel ISEF за интелигентни решения в сферата на киберсигурността, както и президентското отличие „Джон Атанасов“ за дебютен пробив в ИТ. Освен гореспоменатите проектите е водил и първия курс за блокчейн програмисти в България, който помогна на повече от 200 специалисти да навлязат в сферата.
Вторият лектор на „НПМГ Алумни Форум: Вдъхновение за бъдещето“ ще бъде д-р Велислава Петрова, която ще ни запознае с бъдещето на генетиката в своята лекция „Бъдещето на генетичните изследвания – възможности и предизвикателства“.
Д-р Велислава Петрова е доктор на био-медицинските науки и специализира в областите на генетиката и инфекциозните заболявания. След като завършва с пълно отличие НПМГ, тя продължава висшето си образование във Великобритания и прави докторантура по имунология в University of Cambridge, където изследва ефекта на морбили вирусите върху имунната система. Понастоящем Велислава е асистент в King’s College, Cambridge и работи над проект на ООН за доставяне на мобилни лаборатории в бежански лагери и в отдалечени региони на Африка. Научната си дейност Велислава продължава в най-големия институт за генетични изследвания в Европа – Wellcome Sanger Institute – където тя изследва генетичните фактори, влияещи на имунната ни система при отговор на ваксини и инфекциозни заболявания. Велислава е съосновател и член на управителния съвет на Millennium Club Bulgaria – Милениум Клуб България и ръководи менторската програма на клуба, която помага на млади българи в процеса на академична и професионална реализация.
Винаги търсещ да разбере как нещата работят, Тодор Колев e очарован от технологиите от най-ранна възраст. Той написва първата си компютърна програма още през 1996 г. на 11-годишна възраст и оттогава страстта му остава създаването на софтуер. Неговата професионална кариера започва преди повече 17 години и преминава през всички стъпки от разработката на софтуер до управлението на собствена софтуерна компания.
Освен технологиите, през последните 10 години Тодор е посветен на изграждането на организации около демократични ценности, като софтуерното студио Obecto и дигиталният кооператив Comrade, базирани на прозрачност, технокрация и самоуправление. Двата основни проекта, които създава Comrade кооператива са: Wetonomy – инструмент за изграждане на Децентрализирани Автономни Организации; и ScyNet – децентрализирана мрежа за обучение на автономни агенти с изкуствен интелект.
„Инвестицията в млади хора е най-дългосрочната и най-възвръщаемата инвестиция изобщо в света.“ Това са думите на Деян Янков, четвъртият лектор на НПМГ Алумни Форум: Вдъхновение за бъдещето.
Деян се занимава с IT бизнес, благотворителност и директна работа с младежи. Името му свързваме с добилия изключителна популярност сред младите хора проект Тротоара. В лекцията си „Бизнес, благотворителност, вдъхновение“, Деян ще разкаже как ежедневно всеки от нас може да застава от страната на младите хора в България и да подкрепя таланта и творчеството им.
Радослав Александров ще бъде петият лектор. Неговата лекция е на тема „Мутации и поправка на ДНК – трябва ли да се опитваме да поправяме непоправимото?“. Ще обсъдим мутациите, които възникват в ДНК, последствията от тях, как клетките ги поправят и как можем да ги използваме за по-рационално и ефективно лечение на ракови заболявания.
Радослав Александров завършва НПМГ през 2008 година, когато печели и бронзов медал от Международната олимпиада по биология в Мумбай. Продължава образованието си Биологическия факултет на Софийския университет, откъдето получава бакалавърска степен по молекулярна биология и магистърска степен по биохимия. Докато е в Биологическия факултет участва в изследвания на токсични ензимни компоненти в змийските отрови. От 2015 година е докторант в Лабораторията по геномна стабилност на Института по молекулярна биология на Бългаската Академия на Науките, където работи върху динамиката на процесите на поправка на ДНК и тяхната регулация във времето и пространството. Изследванията водят до създаването на платформа за систематично изследване и оценка на ефектите на противоракови препарати, повлияващи координацията на процесите на ДНК поправка. В бъдеще подобни анализи биха способствали разработването на по-рационални и щадящи терапии за раковоболните пациенти.
На 11-ти ноември с проф. Николай Денков ще разберем какво изучава науката реология, какво са комплексните флуиди и защо са важни за съвременните технологии.
Проф. Николай Денков е професор по физикохимия, доктор на науките в Софийски университет Св.Климент Охридски, член-кореспондент на БАН в секция химически науки (2018 г.). Автор на над 160 научни публикации (вкл. две статии в Nature и една в Nature Communications) и над 10 международни патента с голям международен отзвук в специализираната научна литература. Ръководил е над 40 международни научни и научно-приложни проекти с международно финансиране. Специализирал е в Япония и в Швеция и е работил като водещ учен в изследователски институти на фирмите Unilever (Ню Джърси, САЩ) и Rhône-Poulenc (Лион, Франция).
Носител на голямата награда „Питагор“ на МОН (2010 г.), на почетния знак със синя лента на СУ „Св. Кл. Охридски“ (2013 г.) и на голямата награда на СУ „Св. Кл. Охридски“ (2016 г.) за високи научни постижения. Служебен министър (2017 г.) и заместник-министър на образованието и науката (2014-2016 г.).
Бъдещето на фармацията ще бъде представено от седмия ни лектор, Александър Йотов.
Той завършва НПМГ през 1998 г. с профил „Биология“, след което следва в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Работил е в правния отдел на УМБАЛ Александровска, както и на различни позиции (в правен отдел и продажбени дивизии) в българското поделение на най-големия пан-европейски търговец на едро с лекарствени продукти Phoenix. По настоящем оглавява отдел „Право, риск и съответствие“ на Софарма Трейдинг – един от най-големите търговци на едро с лекарства, част от групата Софарма – най-големият български производител на лекарствени продукти.
Събитието е насочено към всички приятели на науката и е с вход свободен.
За повече информация посетете сайта на събитието, фейсбук страницата на НПМГ Алумни клуб, а също така и самото събитие във фейсбук.