Двадесет текста от международна 3-дневна конференция са селектирани и обединени в сборника „Българският социализъм: идеология, всекидневие, памет“, издаден от академичното издателство „Проф. Марин Дринов“.
Трудът е дело на авторски колектив от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките (ИЕФЕМ-БАН).
„Конференцията (ноември 2019) показа, че социализмът е период, към който проявяват интерес не само изследователи и хора, географски и биографично свързани с това време“, обясни пред Радио София проф. Ана Лулева от ИЕФЕМ. Тя е съставител заедно с колегите си Иванка Петрова, Петър Петров, Светла Казаларска и Яна Янчева.
Отпечатан е първият том с български автори – социолози, етнолози, изкуствоведи.
Във втория ще бъдат включени и чуждестранни учени.
По думите на проф. Лулева целта на авторите е всичко събрано и известно за социалистическите 45 години да бъде преосмислено. Сборникът допълва знанията с нови анализи и факти.
Има текстове, посветени на социалистическата градска, архитектура, на трудовото всекидневие на хората, последиците от колективизацията, студентския труд, църквата и т.н.
„50-те години са различни от 80-те, например. Не бива да се генерализира за целия период, да се лепят етикети“, отбеляза етнологът от БАН.
- Изданието ще може да се намери и свали безплатно от сайта на ИЕФЕМ.