
Грета Тунберг е феномен. Целият свят научи и заговори за нея само за една година. И то не както се случва напоследък – заради скандал. Светът научи за нейната кауза като екоактивист. Тя е детето, което „събужда“ световните лидери за климатичните промени, застрашаващи планетата ни, говорейки им директно, грозно, лично.
Грета е на 16 години, родена е през януари 2003 г. В живота на младата шведска активистка има само една важна тема – климатичните промени. Според нея това нямаше да е така, ако не беше Синдромът на Аспергер. „Иначе щях да си живея като всички останали. Но заради Синдрома на Аспергер аз мисля по друг начин. Именно поради тази причина съм в състояние да забележа голямата грешка в системата“, казва момичето. За хората със Синдром на Аспергер често е типичен силен до маниакален интерес към дадена област. Но не това е акцентът на разказа ни.
Шестнадесетгодишна ученичка става известна по света с протестните си прояви и със своите призиви за борба срещу климатичните промени.
Инициативата й постепенно е заимствана от ученици от все повече страни, сред които Канада, Германия, Австралия и дори Индия. Когато я видят при посещенията й в Швейцария и Белгия, хората я аплодират и скандират името й. Постепенно се прочува по целия свят.
Нейните седмични протести са последвани първо от няколко града по света, а после от стотици градове. Наричат ги „Петъци за бъдеще”, а в тях започват да се включват не само ученици, но и родители, учени и мн. др.
Само за година тя успява да вдъхнови една от най-големите международни акции в защита на климата, организирани досега. През март 2019 г. от Южен Пасифик почти до Северния полярен кръг, ученици от цял свят излизат на стачка в защита на климата.
Дори генералният секретар на ООН Антониу Гутереш одобрява училищните стачки, инициирани от нея, и признава, че неговото поколение не е успяло да отговори правилно на драматичното предизвикателство на изменението на климата.
„Докато вие лидерите се държите сякаш всичко е наред и сякаш държите нещата под контрол, то ние обикновените хора няма да осъзнаем спешността на ситуацията„, каза Тунберг тогава: „Ние младите хора се пробуждаме и обещаваме, че няма да позволим повече да ви се разминава”.
Според норвежки опозиционни политици инициативата й е достойна за Нобелова награда за мир и я номинират за отличието.
Междувременно семейството й издава книга (на немски и шведски език засега) „Сцени от сърцето”, в която се разказва как и защо се променя животът им. Майка й, Малена Ернман – бляскава оперна дива, и баща й – Сванте Тунберг, известен шведски актьор, слагат край „на шопинга, на самолетните полети и на месоядството” след като Грета, майка й и сестра й се разболяват.
Вследствие на Синдрома на Аспергер 11-годишната Грета престава да се смее и да плаче, отказва да говори и да се храни. Майка й и сестра й пък са диагностицирани със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Родителите се отдават изцяло на дъщеря си.
Синдромът на Аспергер върви в комбинация с извънредни способности – в пети клас Грета може да изрецитира Менделеевата таблица, например, но тази способност има и обратна страна: тя не забравя нищо. Откакто гледа в училище документален филм за замърсяването на световния океан с пластмаса, Грета ден и нощ си представя тази гигантска планина от боклуци. Книгата на семейство Тунберг, пише „Дойче веле”, е опит да се обясни как тази натрапчива представа, загнездила се в съзнанието на момичето в резултат от болестта, всъщност се трансформира в нещо положително. И защо щеше да е добре, ако повече хора умееха да не забравят като нея, и да бяха така упорити и абсолютно безкомпромисни.
И така, вдъхновение и пример, Грета Тунберг е явление за 21 век, когато борбата с климатичните промени е критично важна и неотложна и трябва да е по същество, а не само на думи и документи. Трябва да е лична, трябва да е глобална, трябва да е адекватна и не двулична. Това са посланията, които малката екоактивистка вмени в световното съзнание.
Източник: https://dariknews.bg