Франция – страната с перфектен климат, най-динамичната модна сцена, вкусна кухня, опияняващо вино, известни музеи, галерии и катедрали. Разхождайки се из нейните светли улици, преминавайки през изобилието от зелени площи и стъпвайки по пътеките на невероятните й градини, човек става свидетел на пейзажи, най-прецизно изрисувани от природата, а пък носейки се с малка синя лодка по Canal de la Marne au Rhin, вече неизбежно осъзнава, че Франция умело знае как да омая всеки с красотата си. Дом на романтиката и безкрайната нежност, Франция се превръща в най-посещаваната страна в света с рекорден брой от 89,4 милиона посетители през 2020 година, със сигурност заради нейните емблематични забележителности и вековна история.
Част от многото посетители на тази обичана страна са и студентите от цял свят, които имат желанието да изучават своето висше образование в едни от най-престижните френски университети. Качествената и достъпна система за висше образование във Франция е основна причина за този голям интерес от страна на международните кандидат-студенти към френското висше образование. В този брой ще ви покажем, че съществува едно забележително академично и културно наследство точно в “сърцето на Европа“.
Защо да изберем да учим във Франция?
Избирайки да следвате своето висше образование в чужбина, си давате невероятната възможност да посетите нови места, да се срещнете с нови хора и да научите повече за една различна култура. Ако изборът ви се спре върху някой университет във Франция, вие ще получите опит и предимство, които безспорно ще допринесат за вашето международно развитие. Франция е една от държавите с най-голям прием на международни студенти. В тази страна таксите за образование са сравнително по-ниски в сравнение с доста други престижни висши учебни заведения по света. Университетите предлагат различни образователни програми с нарастващ брой на английски език, достъпни курсове и богат избор на специалности. Историята на френското образование се слави със създаването на едни от най-влиятелните учени и основатели в сферата на науката. Въпреки че повечето студенти предпочитат да следват филологии, изкуства и хуманитарни науки, Франция е страхотно място за бъдещи изследователи и лекари.
Разбира се, да следвате в такава привлекателна държава, означава, че всеки ден може да бъдете свидетели на живописни гледки, които например за един бъдещ писател биха могли да се превърнат в едно истинско вдъхновение!
Френските университети
Френските висши учебни заведения предлагат на бъдещите студенти огромен набор от специалности за изучаване, като литература, езици, изкуства, хуманитарни науки, медицина и спорт. Френската университетска система се състои общо от два типа обучение. Единият е cours magistraux, тоест преподаването на лекциите, а другият е travaux dirigés или travaux pratiques, тоест практическата или лабораторна работа. Повечето специалности се преподават на френски, но ще откриете и многобройни учебни програми, преподавани на английски език. Университетските програми обхващат всички области на обучение и научни изследвания. Френските държавни университети издават и трите национални дипломи: Професионален бакалавър (Licence), Магистър (Master), Доктор (Doctorat), както и специфични университетски дипломи (DU).
Във Франция има над 3 500 държавни и частни университета. Има и частни университети, които са безплатни, като повечето от тях са католически.
Университети за изкуство и архитектура
Ecoles Nationales Supérieures d’Architecture (ENSA – националните архитектурни училища) образуват мрежа от 20 държавни училища, наблюдавани както от Министерството на културата, така и от Министерството на висшето образование, научните изследвания и иновациите. За прием във висшите училища по архитектура, кандидат-студентите могат да се регистрират по процедурата Parcoursup.
Обучението по изкуство и дизайн във Франция се извършва на две стъпки от 3 или 5 години, като националните степени се присъждат при успешното му завършване. Някои университети предлагат и трето ниво на обучение. Четири високо реномирани държавни училища по изкуство се контролират директно от Министерството на висшето образование: Boulle, Olivier de Serres, Duperré и Estienne. Те присъждат национални степени по графичен дизайн, пространствен дизайн, мода и изкуства.
ENSCI-Les Ateliers е на първо място във Франция по изучаване на архитектура и дизайн, според класацията на QS World University Rankings. Студентите, които учат там, могат да получат магистърска степен по специалности, като архитектура, визуални изкуства и моден дизайн. Чуждестранните кандидати трябва да имат диплома, еквивалентна на френски бакалавър, както и е хубаво да владеят добре френски език, защото занятията се провеждат главно на френски език.
Les Grandes écoles
Тези университети са частни или държавни. Това са едни от най-добрите френски висши училища. Характеризират се с избирателната си политика за прием и високото ниво на обучение. Висшето образование се изучава в продължение на 5 години. Освен инженери и мениджъри на високо ниво, те подготвят и специалисти в области като изкуство, литература и хуманитарни науки. По време на своето обучение студентите винаги получават подкрепа при разработването на различни проекти. Студентите, които завършват Grandes écoles, придобиват един солиден професионален опи.
- Paris Sciences et Lettres University друго си има Франция? Има си Париж! Част от величието и културата на вечния град обаче са и отличните му университети!
Като начало френската столица е една от най -престижните студентски дестинации, следвана от градове като Лондон, Мелбърн и Монреал. Най-добрият университет във Франция за поредна година e Paris Sciences et Lettres University – PSL Research University Paris, който обединява 25 университета от изследователски тип в Париж и 3 от други части на Франция. Основан през 2010г., той е единственият европейски университет сред топ 5 на младите университети в световен мащаб. Университетът PSL предлага на своите студенти научноизследователско обучение за инженери, изследователи, предприемачи, мениджъри и художници, които са наясно със своята социална, индивидуална и колективна отговорност. Университетът притежава 62 образователни програми, повече от 70 библиотеки и 140 лаборатории, които се използват от различни изследователи, извършващи дисциплинарни изследвания на високо ниво, както фундаментални, така и приложни.
- École Polytechnique
Основан през 1794 г., École Polytechnique е бил образователен дом на френски президенти, различни медалисти, много известни изпълнителни директори и носители на Нобелови награди. През първата година на обучение студентите се фокусират върху придобиването на основни умения и знания, необходими за останалата част от академичната им кариера. Университетът предлага изучаването на специалности като математика, компютърни науки, икономика и физика. Националностите в кампуса са над 100, а желаещите да кандидатстват в този университет нарастват все повече.
Приемът в École Polytechnique изисква сертификат за отлично владеене на английски език. Приемат се Международната система за тестване на английски език (IELTS), също и TOEFL iBT, Кеймбридж: Advanced (CAE) и Proficiency (CPT). Резултатът от теста трябва да е на по-малко от две години при влизане в бакалавърската програма. Имайте предвид, че комисията взима предвид не само академичните постижения на учениците, най-вече в областта на математиката и науката, но неакадемичните предпоставки, като всякакви проведени извънкласни дейност, стажове и други.
- Sorbonne University
Sorbonne University е световнопризнат изследователски университет, който привлича студентите по цял свят, които искат да изучават на едно високо ниво и с голяма изчерпателност специалности като естествени науки, инженерство, изкуства, хуманитарни науки, социални науки и медицина. Според класацията на QS University Rankings by Specialties, Сорбонският университет е на първо място по специалността медицина във Франция.
Топ 10 Университети във Франция
Място | Място в света | Университети във Франция |
1. | 52 | Université PSL |
2. | 61 | Ecole Polytechnique |
3. | 83 | Sorbonne University |
4. | 138 | CentraleSupélec |
5. | 161 | École Normale Supérieure de Lyon |
6. | 242 | Ecole des Ponts ParisTech |
6. | 242 | Sciences Po |
7. | 275 | Université de Paris |
8. | 287 | Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne |
9. | 291 | ENS Paris-Saclay |
Източник: QS World University Rankings 2021
Как да кандидатствам?
Процедурите по кандидатстване във Франция имат своите особености и зависят от отделните висши учебни заведения, както и от избора на специалност. Важно е винаги да проверявате условията за прием и периодите за кандидатстване в уебсайтовете на университетите, в които искате да кандидатствате. Ако възникнат допълнителни въпроси, може да се свържете с учебен отдел, международен офис или с консултантска агенция.
Нашият съвет е внимателно да проверите различните изисквания за влизане, като стандартизираните тестове – GRE, GMAT или LSAT, които са необходими за някои курсове за бакалавърски и магистърски програми.
Някои от основните документи, нужни при кандидатстването, са: паспорт, лична карта, копие от диплома, преведена на френски език, регистрационна такса, регистрация за социално осигуряване, удостоверение за гражданска отговорност, сертификат за френски и/или английски език (дипломи DELF или DALF, сертификати TCF или TEF), мотивационно писмо и копие от вашата европейска здравноосигурителна карта.
Хубаво е да кандидатствате в поне три различни институции, за да увеличите шансовете си да бъдете приети.
Разходи при обучението във Франция
Повече такси за държавни университети във Франция варират в порядъка около 170 – 380 евро годишно, зависейки и от степента на обучение. При частните университети таксите започват от около 1500 евро и могат да надхвърлят 20 000 евро годишно. В бизнес училищата, независимо от степента на обучение, таксите могат варират между 5000 и 30 000 евро годишно.
Ежедневните разходи на студентите до голяма степен зависят от индивидуалния начин на живот.
Животът във Франция например е сравнително по-евтин от този в Лондон и Мадрид.
Ако сте студен в страната, ще можете да работите до 964 часа годишно. Студентската работа е един допълнителен доход.
Представяме ви и примерни цени за някои хранителни стоки:
Вечеря в университетски ресторант | 3,30 евро |
Мляко (1 литър) | 0,99 евро |
Ябълки (1 кг) | 2,61 |
Вода (бутилка 1,5 литра) | 0,70 |
Хляб | 0.90 евро |
Бутилка вино (среден клас) | 7.00 евро (4.00-10.00) |
Пица в заведение | 6, 50 евро |