Увеличението на заплатите на академичния състав в държавните висши училища доведе до остра размяна на реплики между депутатите от ГЕРБ – СДС и „Продължаваме промяната – Демократична България“. Повод за разрива между управляващите стана заложената в законопроекта разпоредба това да се случи още тази година, предава БНР.
Депутатите разгледаха на второ гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование.
От ПП-ДБ предупредиха, че това може да „счупи“ бюджета и поискаха това да стане от 1 юни следващата година.
„Откъде ще дойдат тези пари? Ясно искам да кажа, че в държавния бюджет тези пари не са заложени. Това означава, че 206 млн. лева ще бъдат дефицит за държавата. Това е проинфлационна мярка и всъщност би могла да повлияе пряко на усилията на държавата ни да влезе в еврозоната“, заяви Венко Сабрутев.
От ГЕРБ-СДС обаче дадоха за пример решението на МС за осигуряване на допълнителни трансфери на държавните висши училища за премахнатите такси.
Красимир Вълчев отхвърли и обвиненията, че заплашват приемането на България в еврозоната.
„Той днес се самозадължи със 150 милиона. Текстът е абсолютно същият. Взели са го от законопроекта на МС. Защо за едни неща може да бъде задължен или самозадължен МС, които никой не ги е искал, а нещо друго, което стои на дневен ред от толкова много време и след като всички тук сме го одобрили на първо четене, не може да се случи от тази година?“, попита Вълчев.
Законопроектът предвижда промяна в заплатите на преподавателите в държавните висши училища, както и в стипендиите на докторантите. Средната работна заплата за преподавателите в държавните висши училища да е не по-ниска от 170% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, предвиждат промените, приети на първо четене