
Деца с увреден слух могат по-лесно да бъдат увлечени от литературата, благодарение на проекта „Изиграй ми приказка“, реализиран от Фондация „Арт бюро“, режисьорът Анна Данкова, младежи от театралния департамент на НБУ и корпоративни партньори.
Проектът предвижда разработване на 6 театрализирани версии на класически детски романи и приказки, за да провокира любопитството на глухите деца към художествената литературата и изкуството, разказа пред БНР-Радио София Албена Тагарева (▼) от „Арт бюро“.
Четири от произведенията вече са готови и видеозаписани: „Косачи“ от Елин Пелин, „Златното момиче“, „Котаракът в чизми“ от Шарл Перо и „Автобиография“ от Бранислав Нушич.

„Казват, че децата не четат, но се оказва, че на глухите им е много трудно да разбират, да си представят това, което прочитат. Целта ни е чрез театралния метод да подпомогнем часовете по литература в V и VI клас.“
По думите на Тагарева подборът на произведенията е съобразен с потенциала за театрализиране, както от сложността за преподаване, според самите учители.
В Специалното училище за деца с увреден слух „Проф. Дечо Денев“ в София готовите версии са предизвикали изключителни реакции от учениците.
Предстои дозаснемане на още 2 етюда и излизане на проекта вън от столицата – в Търговище и Пловдив.
Културологът Василка Шишкова ще направи изследване, с което ще представи проекта и ще изложи проблемите в хода на реализация.
Създателите на „Изиграй ми приказка“ ще изготвят структуриран график за бъдещо доразвиване на проекта, надяват се да включат повече теми и текстове, вкл. и в помощ на други учебни предмети.