Ефективната верига за доставки е от съществено значение за повечето компании, тъй като засяга оптимизирането на най-ценния ресурс – времето. Нарастването на предлаганите стоки и услуги и разширяването на редица бизнеси в международен аспект правят обучението в областта на управлението на веригата за доставки желана кандидатура в широк кръг от сектори.
Логистика е една от онези специалности, които се появиха в последните години като следствие от необходимостта на бизнеса за подготвени кадри, специализирани в тази област. Тя създава асоциация за транспорт, складиране, движение, пратки – всичко това е част от нейната същност, Логистиката като дейност постепенно намира важно място във функционирането на модерния бизнес. Тя е от значение за всички основни заинтересовани страни – клиенти, собственици, акционери, тъй като координира всички структури на компанията. В чужбина ще срещнете наименованието Supply Chain Management – веригата, по която продуктите достигат до крайния потребител.
Но какво всъщност е логистика? По дефиниция това е управлението на материали, хора и дейности, с цел максимална оптимизация на разходите, времето и усилията. Популярното кратко обяснение на този термин гласи: осигуряване на точното нещо на точното място в точното време. Между логистика и транспортирането на стоки и услуги има пряка и фундаментална връзка, но не може да се постави абсолютен знак за равенство между двете понятия. Логистиката е далеч по-сложна и комплексна дейност, свързана с много анализиране, планиране и бизнес стратегия.
Специалност Логистика
Както вече става ясно, логистиката е една от съвременните специалности, попадащи в категорията бизнес и икономически науки. Можем да кажем, че като специалност тя се основава на тях, но е доста по-конкретна и фокусирана. Доскоро в българските вузове не се предлагаше такова напрваление, но поради развитието и промените в икономическата реалност, днес и в България, и в чужбина ще откриете адекватни за времето и нуждите на бизнеса програми по логистика в различни направления – инженерна, стопанска, транспортна, военна. Въпреки това изборът на подобни програми у нас все още е ограничен.
По тази специалност можете да получите бакалавърска и магистърска степен, включително диплома МВА. За да работите като специалист в логистиката можете да завършите друга икономическа или бизнес програма и да специализирате конкретно в областта на логистиката. Този тип програми търсете в бизнес училищата, икономическите факултети на университетите и профилираните в областта икономиката и транспорта висши училища.
Какво се изучава
Логистиката е икономическа специалност и е насочена към хора, които се интересуват от бизнес образование. Желаещите да се развиват в областта трябва да се интересуват от математика и икономика, да имат познания в областта на бизнес администрацията, мениджмънта, финансите, транспортните и митнически дейности и човешките ресурси; да имат стратегическо мислене, както и умения да планират и организират.
Това са и основните предмети, които са акцент в програмите по Логистика. По-специфичните дисциплини включват Управление на транспорта, Предприемачество, Международни транспортни системи, Складова логистика, Международна логистика.
Програми в България
В България се предлагат програми, специализирани в направлението Логистика. Но това е многопластова дейност, която се преплита до голяма степен с други икономически и бизнес специалности в областта на управлението и транспорта. Това позволява навлизането в този бранш и с дипломи по специалности като Икономика на транспорта, Управление на транспорта, Транспортна техника и технологии, предлагани от българските вузове. Ето все пак и водещите места у нас, в които може да се посветите на специалност Логистика:
УНСС, София – всички програми там са акредитирани от Европейската асоциация по логистика – ELA, European Logistics Association
- бакалавърска програма „Бизнес логистика“
- магистърски програми:
„Бизнес логистика“
„Управление на веригата на доставките”
Supply Chain Management – „Управление на веригата на доставките“ на английски език
Висше транспортно училище „Тодор Каблешков“, София
- магистърска програма „Транспортен мениджмънт и логистика“
Югозападен университет „Неофит Рилски“, Благоевград
- магистърска програма „Логистика“
Икономически университет, Варна
- бакалавърска програма „Логистика“
Международно висше бизнес училище, Ботевград
- магистърска програма „Логистика“, акредитирана от Европейската асоциация по логистика
Програми в чужбина
В най-често срещания си вид, програмата по логистика има наименование от типа Logistics and Supply Chain Management, което в най-буквален превод значи „логистика и мениджмънт на веригата по снабдяването”. Прави впечатление, че изборът на магистърски програми е по-обширен от вариантите за бакалавърски програми. Класациите за междунардоно образование също показват, че липсва подреждане на висши училища в направление програми по логистика, особено на ниво бакалавър. И все пак, една от световните класации – Eduniversal Best Masters Ranking 2019 подрежда следните магистърски програми по логистика:
Университет | Програма | |
1. | Massachusetts Institute of Technology, САЩ | Masters in Supply Chain Management |
2. | Purdue University, САЩ | MBA in Global Supply Chain and Logistics |
3. | CENTRUM Business School, Перу | Masters in Operations |
4. | Politecnico di Milano Graduate School of Business, Италия | Master in Supply Chain and Purchasing Management |
5. | KEDGE Business School, Франция | MSc in Global Supply Chain Management |
6. | Nova School of Business and Economics, Португалия | Masters in Operations Management |
7. | Universidad Complutense de Madrid, Испания | Master in Logistics |
8. | Bocconi University, Италия | Master in Transport, Logistics and Infrastructure Management |
9. | Antwerp Management School, Белгия | Master of Global Supply Chain Management |
10. | Copenhagen Business School, Дания | MSc in Economics & Business Administration – Supply Chain Management |
Източник: Eduniversal 2019
Бакалавърските програми по Логистика в чужбина преобладават в университетите в САЩ и Великобритания. Ще ги намерите и в университетите в Швеция, Холандия и Канада. Сред изучаваните дисциплини, освен по-общите, са и доста специфични такива, като инженерна логистика, устойчиво управление на веригите за доставки, снабдяване (procurement) и много други.
Такси и кандидатстване
Таксите в чуждестранните университети могат да варират много – според избраната държава и университет.
В Дания, Швеция и Финландия има безплатни магистърски програми, докато в Холандия те са 1 672 евро на година. В Обединеното кралство и САЩ например има програми, чиито такси варират от 10 000 до над 30 000 евро на година.
Ако искате да изучавате логистика, можете да изберете и MBA програма с такава насоченост. Друг вариант е да се насочите към по-обща специалност като бакалавърска степен по икономика, бизнес администрация, финанси, мениджмънт и да специализирате с магистърска програма по логистика. Бакалавърските програми и у нас, и в чужбина са сравнително малко, но за сметка на това магистърските са доста и повечето от тях се предлагат на английски език, независимо за коя държава става въпрос.
Кандидатстването в чужбина е стандартно и се случва по документи – диплома за средно образование или бакалавър, сертификат за владеене на език, препоръки. В България се кандидатства с оценките от матурите или кандидат-студентски изпит по география/математика (според избрания университет).
Кариерна реализация
Всяка компания извършва логистични дейности дори без да има обособено звено по логистика. Поради това започването на работа в областта на логистиката може да се осъществи значително лесно. С глобализацията и нарастването на интензивността на международния поток от товари се увеличават работните места и съответно заплащането в тази област, което прави логистиката изключително перспективна за професионална реализация.
Диплома по логистика и управление на веригата за доставки подготвя студентите за работа в консултантска, производствена или логистична компания. Също така вероятна кариерна пътека е тази на анализатор или мениджър на проекти. Не на последно място, завършилите логистика имат пряк достъп до по-високите нива в компаниите по логистика и транспорт, които не са никак малко, както в България, така и в чужбина. Логистичният мениджър се занимава с дистрибуция, снабдяване, управление на производствени, обслужване на клиенти, транспортна дейност, координиране на международни товари и много други.
Материал на Милена Узунова