Продължители на старите традиции на Тревненската възрожденска школа в дърворезбата и иконописта учат и преподават в Националната гимназия за приложни изкуства в балканския град. 128 младежи от различни краища на страната се обучават в три специалности – дърворезба, иконопис и интериорен дизайн.
Обучението се е завърнало в ателиетата на гимназията след две години ограничения.
Собствените приходи на училището от изпълнени поръчки са се увеличили, отбелязва директорът Орфей Миндов.
Замислили са стар склад до училището да се събори и да се превърне в мултифункционално пространство.
„На първия етаж са предвидени да бъдат голяма галерия с витрини към улицата и една зала за презентации, дипломни защити, конференции, със 150 места. На втория етаж ще има за още 25 деца стаи за общежитие, защото общежитието ни е малко. На третия етаж – две големи ателиета за уъркшопи, едно от пространствата да се ползва по резидентски програми, да каним автори, художници, които да могат да работят тук, да пребибават, да правят уъркшопи с децата“, разказва Орфей Миндов в предаването „Хоризонт до обед“.
Миндов е убеден, че училището трябва да бъде по-видимо и по-отворено към обществото.
„Защото ние сме съвременната традиция, която е продължителят на автентичната възрожденска традиция. Трябва да има популяризиране и да се говори за нея, защото това са основните ни, автентични ценности, които може да допринесат за визията на България в Европа.“
В момента на приземния етаж е разположен арт магазинът на училището, в което има работи от трите специалности. Амбицията на ръководството е в новия сайт на училището да има и дигитален магазин.