Белгия – страна с богата култура, седалище на много институции на ЕС и НАТО, на шоколада и на диамантите. Сама по себе си е странна държава – по принцип, преди не е имало народ белгийци, няма и белгийски език. Страната е кръстена на древното келтско племе белги, което е изчезнало векове преди основаването й през 1830 година. Основната причина за създаването й всъщност е да отслаби френското влияние в региона. 200 години по-късно държавата не само е преживяла превратностите на историята, но се е превърнала в политически център на Европейския съюз. Столицата е Брюксел.
В езиково отношение страната обаче остава разделена на три – на север доминира холандския език (наричан фламандски в Белгия), на юг – френски, а на изток – немски. Като добавим и стотиците хиляди имигранти от Африка и Източна Европа, бъркотията от езици става пълна. Затова не е изненадващо, че в страната английският език става все по-популярен като средство за комуникация между различните народности. Последното проучване на Евробарометър показва, че над 60 процента от белгийците говорят и езика на Шекспир
Видове университети
Белгийските образователни стандарти са много високи във всички райони на страната. Университетското образование е отговорност на френската и фламандската общности. Сред по-големите белгийски университети два са държавни: Университетът в Лиеж – с преподаване на френски език и университетът в Гент с преподаване на холандски език.
Съществуват много други университети, както и професионални и технически училища на университетско равнище и академии за изкуство и музика, които предлагат по-високо образование, но не висше, както и международни училища по бизнес администрация.
В кралство Белгия ясно могат да се разграничат франкофонски и фламандски учебни заведения, както и такива от смесен вид, които са далеч по-малобройни.
Английски език в Белгия
В Белгия 8% от населението на страната е съставено от чуждестранни граждани, но и защото е разположена на кръстопът, човек може да живее в Белгия, говорейки само английски език. Разбира се, това се отнася основно за Брюксел и големите фламандски градове на север. В провинцията обаче преобладава френско-говорящо население. И все пак почти всички университети в Белгия предлагат обучение на английски език, предназначено предимно за чуждестранни студенти.
Такси за обучение
В Белгия има две основни езикови общности, всяка от които е със собствена политика спрямо таксите. Студентите от ЕС плащат максимум 835 евро на година, докато останалите чуждестранни студенти плащат от 890 до 4 175 евро на година.
Средства за живот
В Белгия може да се живее около 1000 евро на месец. Почти всеки университети разполага с кампуси и собствени места за настаняване, а отделно и доста от учебните заведения работят с частни квартири и могат да ви помогнат бързо да си намерите стая за настаняване.
Важно е къде точно живеете, като в столицата Брюксел е най-скъпо, но отново зависи и от квартала и местоположението на вашата квартира. Брюксел не е скъп град, а нормално европейски и няма как да очаквате високи цени.
Най-добрите университети в Белгия
Университет | Място в Белгия | Място в света |
KU Leuven | 1. | 76 |
Ghent University | 2. | 143 |
Universite catholique de Louvain | 3. | 195 |
Universite libre de Bruxelles | 4. | 210 |
Vrije Universiteit Brussel (VUB) | 5. | 251 |
University of Antwerp | 6. | 280 |
Hasselt University | 7. | 449 |
Universite de Liege | 8. | 521-530 |
University of Mons | 9. | 701-750 |
- KU Leuven
Висшето учебно заведение, основано от папа Мартин V през 1425 г., е най-старият католически университет в света, но образованието в него не е ограничено само до теология. Съвременната мисия на университета в Льовен е изчерпателното и напредничаво научно изследване.
През 1968 година университетът се разделя на две на езиков принцип – в Льовен обучението продължава на нидерландски език, а френскоезичната част е преместена в Отини-Лувен ла Ньов.
Учените от Льовенския католически университет представят повече патенти, отколкото който и да е друг университет в Европа, а външни изследователи често цитират техните изобретения в собствените си заявления за патент.
- Ghent University
Университетът в Гент е основан през 1817 година от Вилем I, крал на Обединеното кралство Нидерландия, и става вторият фламандски университет след Льовенския. През 19 век Гентският университет се стреми да поддържа идеологическа неутралност за разлика от католическия Льовенски университет и либералния Брюкселски университет. Първоначално занятията се водят на латински, а след отделянето на Белгия от Обединеното кралство през 1830 година – на френски. През 1906 година започва преподаването и на нидерландски, който до 1930 година става единственият език на университета.
Мотото на университета е „Осмелете се да мислите“. В момента има 44 000 студенти и 9 000 служители, които насърчават да се възприема подход на критично мислене.
- Universite catholique de Louvain
Католическият университет в Льовен се намира на 30 км източно от Брюксел и е основан през 1834-та година. През 1968-ма година нидерландското образование в университета става независимо и остава в сградата, докато другата част (френско говорящите) се местят в нов кампус, където френският е официален език в новата област. Това разделяне на университета дава различен поглед на образованието в Белгия.
Интересното е, че към този момент френскоговорящите не са чак толкова много и затова те губят борбата за сградата и се принуждават именно те да се преместят. Въпреки разцепването на университета, през 2007-ма година към Universitet catholique de Louvain трябваше да се присъединят три малки католически колежи, но така и не се случва. За сметка на това през 2010-та година университет в Монс се присъединява към Льовен и така мястото се разраства. А през 2018-та година и университетът на Лувен се присъединява и борбата за надмощие с KU Leuven продължава с пълна сила.
- Universite libre de Bruxelles
Брюкселският свободен университет е университет в Иксел, Белгия. Основан е през 1834 година с усилията на брюкселски либерални интелектуалци като реакция срещу предвижданото създаване на католически университет в Мехелен. През 1970 година, малко след разделянето на Льовенския католически университет на езиков принцип, университетът в Брюксел също се разделя на френскоезичен Брюкселски свободен университет и нидерландскоезичен Свободен университет Брюксел.
Към този момент има 20 000 студенти и над 4000 преподаватели. Повечето известни личности, които са завършили този университет, са политици или физици. Един от водачите на Българската работническа социалдемократическа партия – Атанас Москов – е завършил там. Неговият внук е д-р Петър Москов – бивш министър на здравеопазването.
- Vrije Universiteit Brussels
Един от най-големите изследователски учебни заведения в Белгия – в сърцето на Европа. Основан е през 1834-та година, като Брюкселски свободен университет. През 1970-та година поема по своя индивидуален път. Към момента има почти 2000 студенти и над 3000 преподавателя. Университетът има 8 факултета: по икономика, инженерни науки, право, криминология и др. Силната академична насоченост и акцентът върху изследователска дейност не пречат на студентите да поддържат близък контакт със своите преподаватели. Задължителна част от обучението е работата в екип по конкретни проекти.
5 интересни неща за Белгия
- Белгиец“ е разтегливо понятие. В северната част на страната живеят фламандци, които говорят на диалект на холандския език, на юг – валонци, които говорят на френски, а източната част на кралството е населена с немци. Държавата е създадена след края на Наполеоновите войни, като опит да бъде отслабена Франция.
- Българи, завършили в Белгия, са ни разказвали, че белгийците не са твърде големи любители на купоните. Дори и в университетски градове, нощният живот рядко продължава до малките часове. Това не означава, че в страната няма забавления. Напротив – има ли желание, ще се намери и начин.
- Има доста привилегии и отстъпки за студентите. Градския и междуградски транспорт, храната в много ресторанти, културните мероприятия и музеите са само малка част от нещата, от които може да се възползвате със сериозни намаления. Разбира се, трябва да носите навсякъде студентска лична карта или друг документ, който да доказва статута ви.
- Един любопитен факт – географски страната се намира в т.нар. Ниски земи, които включват и съседните Холандия и Люксембург. По този повод има и една популярна шега. Белгийците казват, че сами са си „построили“ планините. И наистина – възвишенията в централната част на страната са резултат от насипи образувани при добива на въглища в миналото.
- Белгия може да е малка държава, с доста шарено и разнородно общество, но това не й пречи да бъде влиятелна на международната сцена. Там са базирани основните институции на Европейския съюз, включително Парламента, Комисията и др.