Пет бургаски училища и 10 детски градини вече са одобрени и ще получат средства за създаване на класни стаи на открито и различни еко зони за обучение сред природата и отдих на децата. Това информира кметът на Бургас Димитър Николов.
Образователните еко кътове ще осигурят условия за изнесено обучение, експериментална дейност, повишаване на екологичната култура на децата и стимулиране на участието им в дейности за полагане на грижа към околната среда.
Одобрените бургаски училища – ОУ „Св. Климент Охридски“, ОУ „Георги Бенковски“, ОУ „П. К. Яворов“, ОУ „Елин Пелин“ и СУ „Константин Петканов“, ще създадат т. нар. класни стаи на открито с маси, пейки и черна дъска, както и мобилни лаборатории за наблюдение и изследване живота на растенията в реална среда.
По този начин учениците ще имат възможност да усвоят на практика необходимите умения и опит за отглеждане на цветя и растения в естествени условия. В някои училища ще има кътове за отдих, а в други ще бъдат закупени и поставени хранилки за птици и къщички за книги.
В 10 детски градини – ДГ „Звънче“, „Славейче“, „Брезичка“, „Детелина“, „Морска звезда“, „Веселушко“, „Ран Босилек“, „Х. К. Андерсен“, „Звездица“ и „Пролетна дъга“- с. Маринка, ще бъдат изградени зеленчукови и билкови градина с възможност за компостиране и рециклиране на отпадъците. В различните детски заведения ще има още алпинеуми, детски беседки, маси, пейки, съоръжения за катерене и баланс, детски градински гребла, лаборатория на открито за извършване на опити и наблюдения на природни процеси и явления.
Оформянето на дворните пространства ще даде много повече възможности за учене, спорт, труд и игра на открито. Малчуганите ще могат да научат повече за природата и биологичните процеси чрез ферма за растения, комплект за пречистване на вода, колба за миксиране на цветове, хербаризиране на растения с преса за хербарии, наблюдение с кутия за насекоми с лупа и други.
Освен знания за растенията и животните в околната среда, еко зоните ще доведат до реализиране на различни образователни инициативи и дейности, свързани с природните явления и увеличаване на прекараното време на открито на децата.