В началото то носи името на цар Борис първи, а днес на един от учениците на светите братя Кирил и Методий – „Свети Климент Охридски“.
За историята на гимназията, както всички в Ловеч наричат училището, за настоящето и бъдещето разказа за „Хоризонт“ директорът Валери Христов:
„Училището е създадено през 1893 година с решение на Общинския съвет. В началото е било Педагогическо училище, тоест тук са се подготвяли педагози. Разполагаме с много богат библиотечен фонд, като някои от експонатите ги има и в Националната библиотека в столицата.
След това училището се превръща в смесена гимназия – за момичета и момчета. По-късно през 30 – те години се преобразува в мъжка гимназия, до 40 – те години, през 50 – те години става Политехническо училище, зависимост от тогавашните потребности, разказа още за „По първи петли“ директорът.
„В 60 – те години се въвеждат 8 паралелки с усилено изучаване на математика. Те дават началото на две училища – нашето сегашното, което тогава се казва „Христо Кърпачев“ и Математическа гимназия.
1973 г. ги въвеждат като експериментални. 70- те години гимназията е вече Единно средно политехническо училище.
1992 г. се приеменува на Средно общообразователно училище „Климент Охридски“.
През 2016 г. училището е вече Средно училище с ученици от 1 до 12 клас – „Св. Кл. Охридски“.
Училището е дало 42 професори на България, двама академици, акад. Димитър Мишев, проф. Стойчо Панчев, проф. Иван Лалов, уникални българи, които са гордост за Ловеч, допълни още Валери Христов.
По думите му и днес в Ловеч има будни учители и общественици, които милеят за града.