„Виждам едно изключително голямо напрежение на хората, паника и страх. Това, че си COVID положителен, не си обречен, не значи, че животът свършва“. Това заяви пред БНТ пулмологът д-р София Ангелова. Тя подчерта, че хора, прекарали инфекцията, оздравяват и се връщат на работа, така че това напрежение е излишно.
Тя припомни кои са основните стъпки, които трябва да спазва всеки с потвърден положителен резултат за коронавирус. Според нея първото нещо е тези хора да останат вкъщи, да бъдат изключително спокойни и да приемат много течности, да проветряват дома си, да поддържат връзка с личния лекар и да приемат медикаменти по негов съвет. Специалистката препоръча те да се постараят да се отпуснат, да релаксират, да оставят тялото си в покой, което ще помогне за скъсяване на оздравителния процес.
„Оздравителният процес е до 14 дни. Хората искат бързо да оздравеят и притискат колегите. Тук става въпрос за борба с вирус, а не с бактерии и лечението не се повлиява от антибиотици. 70% от пациентите са получавали антибиотик, без да имат нужда“, каза още д-р Ангелова.
При лечението на COVID-19 aнтибиотиците не трябва да бъдат прилагани прибързано, категорична бе тя.
„Трябва да бъдем предпазливи, защото след това има опасност да остане антибиотична резистентност“, допълни д-р Ангелова.
Пулмологът се спря и на най-честите симптоми на инфекцията и поясни, че 80% от хората имат повишена температура, но не трябва да се плашат от нея.
„Много моля, не се плашете от високата температура, тя е защитна реакция в борбата с вируса, при висока температура вирусите загиват. Не трябва да бързаме да сваляме температурата. Към температурата може да се появи кашлица, а след това и задух. Единият вид задух е да не можеш да приемеш пълноценно въздух, той е израз на паниката, на страха. Но когато има задух с повърхностно дишане, с накъсване на думите, този човек трябва да бъде прегледан и тогава да се прецени за болнично лечение. Това са 15% от заболелите и 5% са тези, които имат нужда от интензивни грижи“, каза специалистката.
Д-р Ангелова уточни, че не всички болни губят обоняние.
„При някои се получава загуба, при други се получава много силна болка по кожата. Има хора, които имат само температура, която продължава до две седмици. Трябва да има търпение, всеки да настрои своя часовник, че заболяването протича до две седмици“, каза тя.
Според нея хората, които са си направили антигенни тестове, би трябвало да се тестват и с PCR и да бъдат регистрирани в РЗИ.
Що се отнася до имунитета, д-р Ангелова отбеляза, че засега данните са противоречиви и няма ясен отговор колко продължава той. От своите наблюдения тя обясни, че възстановяването при различините пациенти трае различно, има случаи, при които на скенер измененията в белия дроб тип „матово стъкло“ са налице и след три месеца.