Държавата заплаща изцяло или частично таксите за обучение на студенти от 96 различни специалности, в случай че имат сключен договор с конкретна фирма за стаж и работа след завършване. Списъкът на специалностите, за които държавата покрива разходите за обучение, се изготвя по висши училища, форми на обучение и брой студенти спрямо нуждите на пазара на труда. Той се актуализира всяка година, за да отговаря в максимална степен на потребностите от висококвалифицирани кадри за икономиката.
Освен до информация за специалностите, студентите вече имат достъп и до списък с всички фирми, с които могат да сключат договор за стаж и работа, за да ползват финансова подкрепа от държавата.
Фирмите са доста разнородни, като за здравни работници има най-голям избор. Най-търсената професия е „Медицинска сестра“. Сред другите професии с по-обширно търсене са „Електротехник“, „Транспортно строителство“, „Водоснабдяване“, „Машинно инженерство“ и „Хидростроителство“.
Някои от по-големите фирми са:
- Автомагистрали – Черно море АД
- Арсенал АД
- Водоснабдяване и канализация ЕООД
- Джи Пи Груп АД
- Електроенергиен системен оператор ЕАД
- Индекс – 6 ООД
- М+С Хидравлик АД
- Национален институт по метеорология и хидрология
- Национална електрическа компания ЕАД
- Транспортно строителство и възстановяване ЕАД
- УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ЕАД
- УМБАЛ Св. Иван Рилски ЕАД
- Аджибадем Сити клиник МБАЛ ЕООД
Министерският съвет ежегодно утвърждава и списъка на работодателите, с които студентите могат да сключват договори за стаж и работа. По предложение на различни министерства през настоящата академична година са одобрени 154 фирми. За 2021/2022 г. тези работодатели са заявили необходимост от 975 специалисти.
Направленията, по които се търсят хора, са:
- Физически науки
- Информатика и компютърни науки
- Машинно Инженерство
- Химични технологии
- Биотехнологии
- Хранителни технологии
- Общо инженерство
- Електротехника, електроника и автоматика
- Комуникационна и компютърна техника
- Енергетика
- Транспорт, корабоплаване и авиация
- Материали и материалознание
- Архитектура, строителство и геодезия
- Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми
- Металургия
- Растениевъдство
- Животновъдство
- Ветеринарна медицина
- Медицина
- Здравни грижи
Регистърът дава възможност за двупосочна връзка между студентите и бизнеса. Обучаващите се по-лесно ще намират място за професионалната си реализация, а фирмите – необходими специалисти за дейността си.
Информационната система на специалностите и работодателите се поддържа от Националния център за информация и документация (НАЦИД) към МОН.
Регистъра на работодателите и специалностите, за които държавата осигурява финансова подкрепа при сключване на договор за стаж и работа, можете да видите ТУК.