Университетите в Обединеното кралство бяха призовани да се откажат от плановете си за отваряне и присъствени лекции до Коледа, за да се избегне втора вълна на пандемията от коронавирус.
Профсъюзът на университетите и колежите определи като „рецепта за бедствие“ пристигането в страната на студенти от чужбина и подновяването на занятията на над 1 милион студенти, предаде БНР.
Ръководителката на профсъюза Джо Грейди заяви, че университетите не са готови и рискуват да се превърнат в „домове за социални грижи на втората вълна от пандемията“.
Тя допълни, че масовата миграция на милиони студенти може да породи „тиха лавина от заразявания“.
Грейди предупреди, че в Манчестър се очакват 100 000 студенти, в Бирмингам 80 000 и в Лестър 40 000, а това са все градове, които са обект на локални карантини.
Отправен бе призив за обучение само онлайн. От ръководствата на университетите обаче изразиха несъгласие като изтъкнаха, че са работили упорито за изготвянето на планове за безопасното завръщане на студентите по всички аспекти на техния живот.
Професор Джулия Бъкингам, която е президент на британските университети заяви, че и персоналът и студентите много добре осъзнават колко е важно да се подновят присъствените занятия и че се вземат всички мерки за тяхната сигурност.
От правителството отбелязаха, че смятат, че университетите са готови за новата учебна година с всички необходими мерки като социално дистанциране, ограничено движение и избягване на събирането на едно място на повече студенти.
А как е у нас?
Всяко висше училище у нас е избрало списък с решения и той е различен.
„В университетите е възможно да се реализират и стратегии на смесено и хибридно обучение, на частично присъствие, но повечето от висшите ни училища са избрали режима на „превключване“, с присъствено начало на учебната година, с готовност за „превключване“ във всеки момент при болни студенти или преподаватели“, каза преди дни министър Красимир Вълчев.
Университетите гарантират, че в по-голяма част от помещенията им ще бъдат приложени всички мерки за спазването на дистанция и за носенето на предпазни маски, увери образователният министър. По повод на таксите на студентите, министър Вълчев коментира, че „качественото висше образование е скъпо и нашето медицинско образование има международно търсене“.