
130 години от създавенто си отбеляза 134 СУ „Димчо Дебелянов“, в което се провежда обучение по иврит. Весела Палдъмова, която е директор на учебното заведение от 15 години, разказа пред БНР, че всяка сутрин посреща на входа учениците и колегите си.
„Разменяме си по някоя хубава дума“.
Палдъмова отчете в предаването „Преди всички“, че не е лесно да се управлява училище.
„Това е една голяма общност. При нас се обучават 1000 ученика. Те имат и семейства. Опитваме се да покажем на децата, че правилата за всички. Учим ги на общочовешки ценности“
Учителите не трябва да се притесняват от огромния достъп до информация на децата.
„Ролята на учителя е да изгражда личности, а не само да дава знания. Любовта е разковничето на всичко. Първостепенната ни задача е да направим така, че учениците да обичат училището, в което учат“.
Палдъмова не мисли, че в училище е скучно, но се надява на промяна в методиката на преподаване. Тя оценява и ролята на STEM центровете, които дават възможност за изграждане на интердисциплинарни уроци. Най-важна обаче е атмосфера, посочи директорката.

„Ако децата се чувстват спокойни и всеки ден имат предизвикателства, няма причина да им е скучно“
Весела Палдъмова призна, че във всяко училище съществува някаква форма на агресия.
„Ако някой директор каже, че в неговото е училище няма, това не е истина. При нас рядко има физическа агресия. След пандемията на преден план излиза силният стремеж за активна комуникация. Изолацията промени поведението на някои деца. Трябва да се положат усилия“.
Децата, които се явяват на олимпиади, имат постоянна и системна подготовка, разказа още Палдъмова.
„Те се стремят да се докажат на тези престижни състезания. Нашите деца са изключително умни и интелигентни“.
Палдъмова не смята за напълно основателни обвинения към българското образование, че не е на ниво.
„То има добра традиция. Образованието е най-консервативният модел. Едно от най-важните решения е да се променят учебните програми, които трябва да станат по-достъпни. Необходимо е да се изграждат ключови компетентности. Така часовете ще станат по- приятни и за учителите, и за учениците“.
Политическата криза се отразява и на образованието, смята тя.
„Трудно се взимат решения в такава ситуация“.
За да заработи системата, трябва правилата в образованието да се спазват във всички училища, убедена е Весела Палдъмова.