Без съмнение икономиката е най-популярното направление в родното висше образование, както откъм търсене сред кандидат-студентите, така и откъм предлагане от страна на висшите училища. Към 2015 година са се обучавали 57 375 бъдещи икономисти. Това е практически двойно повече от изучаващите „Администрация и управление“, което е второто по популярност направление.
Икономически специалности се преподават в 15 държавни и 11 частни университета в страната. Заради популярността на специалността много от частните висши училища се профилираха именно в тази насока. Какво обаче е „икономически университет“? Еднакво ли е качеството на обучението в различните висши училища и как да изберем къде да учим? Именно тези нелеки въпроси вълнуват кандидат-студентите, които са решили да останат в България. Ще се опитаме да им отговорим с този материал.
Какво е икономически университет
Сред държавните университети има само 3, които са профилирани специално към направление икономика и традиционно се възприемат за едни от най-престижните. Това са: Университетът за национално и световно стопанство (УНСС); Икономическият университет във
Варна и Стопанската академия в Свищов. Ако очаквате, че именно тези университети са на първите три места в България, ще останете изненадани. Те заемат съответно трето, шесто и седмо място в Рейтинговата система, подготвяна от МОН. Те се сблъскват със сериозна конкуренция от Софийския университет и Американския университет в Благоевград. Но има обективни причини строго икономическите университети да не са на първо място. Има и много висши училища, където изучаването на икономика изглежда като – меко казано – несвойствена дейност. Такива например са техническите висши училища, Аграрния университет и УХТ в Пловдив и други. Цели 7 от 11-те частни университета, където се преподава направлението съдържат думите „икономика“, „бизнес“, „маркетинг“ или „финанси“ в името си. Това показва, че те очевидно се позиционират като икономически висши училища. Това може да изглежда като голямо количество, но в крайна сметка всичко е въпрос на търсене и предлагане. Тези университети отговарят на желанието на много хора да следват именно икономически специалности.
Може да прочетете цялата статия в брой 64/ февруари 2015 на списание „Образование и специализация в чужбина“. В статията може да научите още за:
Какво е качеството на обучението у нас
Държавно или частно образование
Кои са водещите университети
Какви възможности за кариерна реализация има в България