fbpx
Начало » Анонси » Езиковите изпити по английски – Какво трябва да знаете

Езиковите изпити по английски – Какво трябва да знаете

  • Ana Avtova
  • 18 февр. 2016
  •  Коментарите са изключени за Езиковите изпити по английски – Какво трябва да знаете

Според някои изследвания, езикът на Шекспир е роден за над 400 милиона души на планетата, а поне още 700 милиона го владеят като чужд език. През годините той се утвърждава като международен език на дипломацията, бизнеса и науката. Днес е практически немислимо да сте конкурентен на пазара на труда без да владеете английски.

Същото важи и в света на образованието. Дори и страните, където английски не се говори, предлагат учебни програми на него, за да привлекат международни студенти. Това поражда нуждата от обективни и независими проверяващи институции, които да гарантират познанията на кандидата по съответния език. Конкретно за английски има десетки различни езикови изпити и ще ни е твърде трудно да обхванем всички в рамките на една статия. Затова ще се ограничим до трите най-популярни в България – IELTS, Cambridge English и TOEFL. Ще обсъдим приликите и разликите помежду им, както и приложението им в България и в чужбина. 

Но първо – как се определя нивото ви

Преди да пристъпите към подготовка за езиков изпит трябва да можете да прецените адекватно способностите си. Много езикови школи предлагат специални изпити за определяне на нивото, които могат да ви помогнат в това начинание. Бъдете амбициозни, но гледайте реалистично.

Когато в списанието говорим за нива,  обикновено правим справка с Общоевропейската езикова рамка (Common European Framework for Languages). Сега е добър момент да припомним какви са нивата и зад какви умения стоят съкращенията.

A1: Говорещият разбира някои най-основни фрази в езика. Може да се представи накратко и да води разговор, стига другият човек да говори ясно и бавно, и да помага.

A2: На това ниво говорещите вече боравят с цялостни изречения, могат да пазаруват, да обяснят елементарни неща, свързани, със семейството, работата, ориентиране и т.н.

B1:  Говорещият може да се справи с говоренето по поз-

нати въпроси. Може да създаде лесен, но граматически правилен текст с обяснения. 

B2: Говоренето по абстрактни въпроси и идеи вече не е проблем. Владее граматиката на добро ниво и може да напише текст по зададен въпрос.

C1: Говорещият може да се изразява спонтанно по широк кръг от въпроси, включително непознати и абстрактни. Използва езика за професио-

нални нужди без проблем и може да напише добре структурирани доклади, официални писма и т.н.

C2: Владеещите езика на това разбират практически всичко, което чуят или прочетат. Говорят свободно и „усещат“ нюансите на езика. Могат да пишат за професионални нужди, по-широк кръг от теми.

За кандидатстване във висше училище ще ви трябва сертификат най-малко за ниво В2. Но по-интересният въпрос е колко време е необходимо, за да достигнете до тези нива. Според Кеймбриджкия университет за изучаване на английски ще ви трябват съответно:

B1: 350–400 учебни часа;

B2: 500–600 учебни часа;

C1: 700–800 учебни часа;

C2: 1 000–1 200 учебни часа.

Какви са разликите във формата на изпитите

Ако говорим за конкретните упражнения – навсякъде се проверяват основните части на езика: четене с разбиране, слушане с разбиране, говорене и граматика. Тенденцията от последните години е все повече изпити да обединяват компонентите четене и граматика.  Но това са по-скоро нюанси – най-голямото различие в изпитите е друго: Някои – като IELTS и TOEFL – са единен изпит, където нивото ви се определя на базата на оценката, която сте получили. Cambridge English, от друга страна, e пример за поредица от изпити, всеки от които отговаря за конкретни нива.

Каква е валидността на изпитите

Валидността на сертификатите може да е доживотна или ограничена до определена дата. IELTS и ТОЕFL имат ограничение от две години, докато Cambridge English важи за цял живот. Но, когато кандидатствате във висше училище, може да откриете, че тези понятия са условни. Възможно е даденият университет да изисква изисква езиков сертификат взет след определена дата. Например – 3 години назад. Това практически обезсмисля доживотния „статут“ на сертификатите.

Къде се признават

Кратка справка със сайтовете на редица британски висши училища показва, че IELTS вероятно е изпитът, който се появява най-често в изброените изисквания. Но ако говорите с консултант или представител на университета – много от тях ще добавят, че ако имате друг сертификат, който отговаря на същото ниво, може да кандидатствате. Затова не бързайте да се отчайвате ако не видите Cambridge English или TOEFL изрично изброени.

Езиковите сертификати имат приложение и извън образователната система. Те могат да ви послужат при търсене на работа. Тук пожизнените сертификати имат известно предимство, защото фирмите са по-склонни да приемат и по-стари удостоверения. А валиден сертификат звучи по-добре от изтекъл, дори и двата да са взети преди няколко години.

Сравнение на оценките

На таблицата по-долу можете да видите как се съотнасят оценките на различните изпити. Имайте предвид, че Cambridge English са поредица от изпити. Особеното при тях е, че най-високата оценка на съответния изпит се равнява на по-високо ниво по Общоевропейската езикова рамка. Така например CAE, който по-принцип отговаря на ниво C1, може да ви донесe ниво C2, ако го вземете с оценка A. За да е хаосът пълен – може да ви донесе и ниво B2, в случай че не се справите добре…

Избрани Университети

Препоръчани Консултанти

Top