Както е казал народът – музикант къща не храни. Същото отношение има и към повечето хора на изкуството. Със сигурност доста родителски коси ще се изправят от ужас, ако чуят, че наследникът им иска да стане художник, например. Нима това ще му гарантира добра заплата!? В днешно време трябва да се учи нещо, което да те изстреля в света на големия бизнес, да е свързано с компютри и да звучи престижно. За щастие има специалност, която предлага комбинация от гореизброените критерии и творческия усет към четката у някои младежи – графичен дизайн. Не е перфектна и със сигурност не е за всеки, но заслужава да ú обърнем повече внимание в този брой.
Какви качества са необходими
Да си дизайнер звучи готино. Рисуваш си нещо, забавляваш се, твориш… Но ако смятате да превърнете това във ваша професия, ще осъзнаете, че се изисква сериозно отношение. Клиентите може да не знаят какво искат, но го искат в срок. Затова ще трябва да работите здраво и да умеете да организирате времето си добре. Освен това, съвременният дизайн е неразривно свързан с компютъра. Умението да рисуваш е част от работата, но вече не е достатъчно, ако нямате необходимата компютърна грамотност. Като начало ще трябва да се научите да работите с програмите на Adobe. Оттам нататък има много специализиран дизайнерски софтуер, който също трябва да разучите. И да си го купите – така е по-професионално.
Какви предмети се изучават
Както често се случва, можем условно да разделим изучаваните предмети на две групи. Първите целят да предадат възможно най-широка подготовка на графичните дизайнери. Те не просто ги обучават на занаята, а помагат в „шлифоването“ на творческия усет. Такива са например: философия, естетика, перспектива, история на изкуството, комбинаторика, живопис, цветознание и други. Втората група предмети вече е по-тясно свързана с бъдещата практическа работа на дизайнерите. Примери за такива дисциплини са: мултимедия в рекламата, компютърно проектиране, техника на осветлението, експозиционно конструиране и много други. Това са само примерни дисциплини, извадени след справка с интернет. Разнообразието от изучавани предмети в различните висши училища обаче е много голямо. За разлика от специалности като медицина, където университетите по цял свят се придържат до почти идентични учебни планове, графичните дизайнери учат по доста различни комбинации. В много от българските вузове е практика да се изучава и чужд език по време на следването, което също е безспорно предимство.
Може да прочетете цялата статия в брой 64/ февруари 2015 на списание „Образование и специализация в чужбина“. В статията може да научите още за:
Къде се изучава в България
Къде се изучава в чужбина
Какви са възможностите за кариерна реализация