В рамките на само няколко седмици между края на 2025 г. и началото на 2026 г. Обединеното кралство положи основите на фундаментална трансформация в своя образователен сектор.
Чрез стратегическото завръщане в европейската програма за мобилност Erasmus+ и стартирането на нова Международна стратегия за образование, правителството изпраща ясен сигнал, че страната се стреми да бъде водещият световен център за знания, като същевременно активно възстановява мостовете с Европа, които Брекзит разруши.
На 17 декември 2025 г. кабинетът обяви постигането на историческо споразумение с Европейския съюз за повторно присъединяване към Erasmus+ от 2027 г. Този ход изпълнява ключов ангажимент от двустранната среща на върха през май и бележи края на периода, през който британските младежи не можеха да участват в програма.
*Цялата статия може да прочетете в бр. 124 на сп. Образование и специализация в чужбина.


